Qualcomm vil investere i ARM efter myndigheder har blokeret for salg til Nvidia

Den amerikanske chip-gigant Qualcomm melder sig på banen til at investere i ARM. Det sker efter de britiske myndigheder har valgt at lægge sig i vejen for Nvidia forsøg på at købe den britiske chip-designer.

Artikel top billede

Qualcomm-topchef Christian Amon.

Qualcomm er åben over for muligheden for at investere i den britiske chip-virksomhed ARM.

Tilbuddet kommer efter, at britiske og europæiske mynidgheder har trukket i bremsen for Nvidias forsøg på at opkøbe virksomheden.

Det skriver den britiske avis The Telegraph.

PÅ nuværende tidspunkt er ARM ejet af it-virksomheden Softbank, men hvis chip-selskabet er til salg, er Qualcomm tilsyneladende klar til at se på et køb.

“Hvis ARM har en selvstændig fremtid, så tror jeg, du vil opdage, at der er stor interesse fra en masse virksomheder inden for økosystemet, inklusive Qualcomm, til at investere i ARM,” siger Qualcomm topchefen Cristiano Amon til avisen.

Qualcomm-topchefen forklarer, at han har talt med en række andre aktører på markedet, der tilsyneladende også er åbne for at købe ARM.

Den amerikanske chip-virksomheds købstilbud kommer efter en lang diskussion om behovet for, at flere computerchips bliver produceret i USA og EU. ARM er i dag ejet af japanske softbank.

Frygten fra flere myndigheder er, at Nvidia med opkøbet vil kunne lave om på, hvordan chip-producenten uddeler licenser til sin teknologi som i dag er at finde i bred vifte af elektronik fra bærbare til biler, smartphones og wearables.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job