Qualcomm vil investere i ARM efter myndigheder har blokeret for salg til Nvidia

Den amerikanske chip-gigant Qualcomm melder sig på banen til at investere i ARM. Det sker efter de britiske myndigheder har valgt at lægge sig i vejen for Nvidia forsøg på at købe den britiske chip-designer.

Artikel top billede

Qualcomm-topchef Christian Amon.

Qualcomm er åben over for muligheden for at investere i den britiske chip-virksomhed ARM.

Tilbuddet kommer efter, at britiske og europæiske mynidgheder har trukket i bremsen for Nvidias forsøg på at opkøbe virksomheden.

Det skriver den britiske avis The Telegraph.

PÅ nuværende tidspunkt er ARM ejet af it-virksomheden Softbank, men hvis chip-selskabet er til salg, er Qualcomm tilsyneladende klar til at se på et køb.

“Hvis ARM har en selvstændig fremtid, så tror jeg, du vil opdage, at der er stor interesse fra en masse virksomheder inden for økosystemet, inklusive Qualcomm, til at investere i ARM,” siger Qualcomm topchefen Cristiano Amon til avisen.

Qualcomm-topchefen forklarer, at han har talt med en række andre aktører på markedet, der tilsyneladende også er åbne for at købe ARM.

Den amerikanske chip-virksomheds købstilbud kommer efter en lang diskussion om behovet for, at flere computerchips bliver produceret i USA og EU. ARM er i dag ejet af japanske softbank.

Frygten fra flere myndigheder er, at Nvidia med opkøbet vil kunne lave om på, hvordan chip-producenten uddeler licenser til sin teknologi som i dag er at finde i bred vifte af elektronik fra bærbare til biler, smartphones og wearables.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S