Atea sikrer sig kæmpe it-aftale med Tryg til 400 millioner kroner

Den danske forsikringskæmpe Tryg har indgået en it-aftale med Atea på 400 millioner kroner. Atea skal blandt andet levere digitale arbejdspladser til forsikringsselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Atea har fået en it-leverance fra den danske forsikringsgigant Tryg på 400 millioner.

Aftalen løber over de kommende fem år, og her skal Atea blandt andet levere digitale hjemmearbejdspladser for de mange millioner.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau ifølge en række medier.

Atea skal dermed være med til at sikrer, at Tryg er rustet til et mere moderne arbejdsmarked, der er mere fleksibelt og giver mulighed for i højere grad at arbejde hjemmefra.

Derfor dækker kontrakten over hardware, som medarbejderne skal benytte samt servicering samt support af nye mødefaciliteter, der understøtter den nye måde at arbejde på.

"Det seneste år har vi fået vished for, at vores forretning sagtens kan fungere, selv om medarbejderne i vidt omfang arbejder hjemmefra. Nu sætter vi yderligere tryk på digitaliseringen, fordi vi gerne vil integrere teknologi så meget som muligt, når det giver mening for medarbejderne. Det er et meget vigtigt område for virksomhedens fremtid," siger Trygs koncerndirektør Lars Bonde ifølge Ritzau.

Tryg er Danmarks største forsikringsselskab har godt 5000 medarbejdere fordelt mellem Danmark, Norge og Sverige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos