Atea sikrer sig kæmpe it-aftale med Tryg til 400 millioner kroner

Den danske forsikringskæmpe Tryg har indgået en it-aftale med Atea på 400 millioner kroner. Atea skal blandt andet levere digitale arbejdspladser til forsikringsselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Atea har fået en it-leverance fra den danske forsikringsgigant Tryg på 400 millioner.

Aftalen løber over de kommende fem år, og her skal Atea blandt andet levere digitale hjemmearbejdspladser for de mange millioner.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau ifølge en række medier.

Atea skal dermed være med til at sikrer, at Tryg er rustet til et mere moderne arbejdsmarked, der er mere fleksibelt og giver mulighed for i højere grad at arbejde hjemmefra.

Derfor dækker kontrakten over hardware, som medarbejderne skal benytte samt servicering samt support af nye mødefaciliteter, der understøtter den nye måde at arbejde på.

"Det seneste år har vi fået vished for, at vores forretning sagtens kan fungere, selv om medarbejderne i vidt omfang arbejder hjemmefra. Nu sætter vi yderligere tryk på digitaliseringen, fordi vi gerne vil integrere teknologi så meget som muligt, når det giver mening for medarbejderne. Det er et meget vigtigt område for virksomhedens fremtid," siger Trygs koncerndirektør Lars Bonde ifølge Ritzau.

Tryg er Danmarks største forsikringsselskab har godt 5000 medarbejdere fordelt mellem Danmark, Norge og Sverige.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S