Atea sikrer sig kæmpe it-aftale med Tryg til 400 millioner kroner

Den danske forsikringskæmpe Tryg har indgået en it-aftale med Atea på 400 millioner kroner. Atea skal blandt andet levere digitale arbejdspladser til forsikringsselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Atea har fået en it-leverance fra den danske forsikringsgigant Tryg på 400 millioner.

Aftalen løber over de kommende fem år, og her skal Atea blandt andet levere digitale hjemmearbejdspladser for de mange millioner.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau ifølge en række medier.

Atea skal dermed være med til at sikrer, at Tryg er rustet til et mere moderne arbejdsmarked, der er mere fleksibelt og giver mulighed for i højere grad at arbejde hjemmefra.

Derfor dækker kontrakten over hardware, som medarbejderne skal benytte samt servicering samt support af nye mødefaciliteter, der understøtter den nye måde at arbejde på.

"Det seneste år har vi fået vished for, at vores forretning sagtens kan fungere, selv om medarbejderne i vidt omfang arbejder hjemmefra. Nu sætter vi yderligere tryk på digitaliseringen, fordi vi gerne vil integrere teknologi så meget som muligt, når det giver mening for medarbejderne. Det er et meget vigtigt område for virksomhedens fremtid," siger Trygs koncerndirektør Lars Bonde ifølge Ritzau.

Tryg er Danmarks største forsikringsselskab har godt 5000 medarbejdere fordelt mellem Danmark, Norge og Sverige.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S