13 år efter Stein Bagger-skandalen: Nu får investor millionerstatning

Investoren Peter Sølbeck kan mange år efter sin investering i IT-Factory nu indkassere en erstatning for det tab, som han led efter Stein Baggers svindelnummer.

Artikel top billede

Stein Bagger til konferencen Lotusphere i 2008. Foto: Mads Elkær (Foto: Mads Elkær)

Peter Sølbeck, der var investor i IT-Factory, har nu fået erstatning for det enorme tab, som ramte ham efter at Stein Baggers selskab kollapsede i 2008.

Det skriver Børsen.

Erstatningen fremgår af et nyt regnskab fra Peter Sølbecks investeringsvirksomhed Sølco, der viser, at firmaet i 2020 landede et resultat før skat på 59 millioner kroner.

Det er en betragtelig fremgang i forhold til 2019-regnskabet, der viste et underskud på en halv million kroner.

“Jeg er lettet, men jeg er forbavset over, at noget, som er så simpelt, kan tage så lang tid,” siger Peter Sølbeck til Børsen.

Peter Sølbeck købte sig ifølge Børsen ind i IT-Factory i 2006, der på det tidspunkt opelvede en voldsom vækst. Efterfølgende viste det sig dog, at selskabet imponerende regnskaber var pumpet op via en såkaldt leasingkarrusel.

Bagger gør karriere i ny branche

Stein Bagger blev i 2009 idømt syv års fængsel for svindel og dokumentfalsk for mere end 800 millioner kroner, men allerede i 2014 blev han løsladt.

I 2018 meddelte kammeradvokaten, at den opgav at finde de resterende penge fra Stein Baggers formue.

Weekendavisen har tidligere fortalt, at Stein Bagger i dag blandt andet bruger navnene Sten Hansen, Sten Stocazi, Sten Patrick og Sten Berggren. Ifølge den danske avis har han de seneste år været involveret i firmaet Action Space, som ønsker at investere store summer i løbehjulssport.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job