Europæisk cyberenhed forventes operationel i kampen mod hackerangreb næste år

EU-Kommissionen vil have en ny fælleseuropæisk udrykningsenhed klar allerede fra næste år. Den skal rykke ud i tilfælde af store hackerangreb i de europæiske lande, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger)

EU-maskineriet kører på fuld damp for at få sat en række tiltag i værks, der kan adressere et helt nyt faretruende digitalt trusselslandskab.

EU-Kommissionen foreslog i en ny cyber-strategi i slutningen af 2020 en fælleseuropæisk cyber-enhed, der kan sikre et effektivt beredskab i tilfælde af et større hackerangreb mod europæiske interesser.

Nu sætter EU-Kommissionen også dato på, hvornår cyber-hæren forventes operationel.

Målet er at cyber-enheden - Joint Cyber Unit - skal være operationel allerede fra juni næste år samt være fuldt ud etableret et år senere 30. juni 2023.

Det skriver BBC.

Sådan skal det fungere

Formålet med enheden er hurtigt at kunne reagere, hvis et større cyber-angreb rammer europæiske interesser.

Det er planen, at det skal bestå af et dedikeret team af multinationale cyber-eksperter, som så hurtigt vil blive udsendt til europæiske lande under alvorlige angreb.

Ved lanceringen af forslaget lød det fra næstformand for EU-Kommissionen, Margaritis Schinas, at EU er nødt til at forberede sig mod "mareridtsscenarier" som eksempelvis sidste måneds angreb mod amerikanske Colonial Pipeline, der er operatøren bag en gigantisk brændstofledning.

Ifølge Kommissionen vil og skal den nye enhed ikke konkurrere med nationale cyber-enheder og indsatser.

Herhjemme er der også planer om en cyber-enhed, der kan rykke ud i tilfælde af omfattende hackerangreb.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S