Europæisk cyberenhed forventes operationel i kampen mod hackerangreb næste år

EU-Kommissionen vil have en ny fælleseuropæisk udrykningsenhed klar allerede fra næste år. Den skal rykke ud i tilfælde af store hackerangreb i de europæiske lande, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger)

EU-maskineriet kører på fuld damp for at få sat en række tiltag i værks, der kan adressere et helt nyt faretruende digitalt trusselslandskab.

EU-Kommissionen foreslog i en ny cyber-strategi i slutningen af 2020 en fælleseuropæisk cyber-enhed, der kan sikre et effektivt beredskab i tilfælde af et større hackerangreb mod europæiske interesser.

Nu sætter EU-Kommissionen også dato på, hvornår cyber-hæren forventes operationel.

Målet er at cyber-enheden - Joint Cyber Unit - skal være operationel allerede fra juni næste år samt være fuldt ud etableret et år senere 30. juni 2023.

Det skriver BBC.

Sådan skal det fungere

Formålet med enheden er hurtigt at kunne reagere, hvis et større cyber-angreb rammer europæiske interesser.

Det er planen, at det skal bestå af et dedikeret team af multinationale cyber-eksperter, som så hurtigt vil blive udsendt til europæiske lande under alvorlige angreb.

Ved lanceringen af forslaget lød det fra næstformand for EU-Kommissionen, Margaritis Schinas, at EU er nødt til at forberede sig mod "mareridtsscenarier" som eksempelvis sidste måneds angreb mod amerikanske Colonial Pipeline, der er operatøren bag en gigantisk brændstofledning.

Ifølge Kommissionen vil og skal den nye enhed ikke konkurrere med nationale cyber-enheder og indsatser.

Herhjemme er der også planer om en cyber-enhed, der kan rykke ud i tilfælde af omfattende hackerangreb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job