Europæisk cyberenhed forventes operationel i kampen mod hackerangreb næste år

EU-Kommissionen vil have en ny fælleseuropæisk udrykningsenhed klar allerede fra næste år. Den skal rykke ud i tilfælde af store hackerangreb i de europæiske lande, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger)

EU-maskineriet kører på fuld damp for at få sat en række tiltag i værks, der kan adressere et helt nyt faretruende digitalt trusselslandskab.

EU-Kommissionen foreslog i en ny cyber-strategi i slutningen af 2020 en fælleseuropæisk cyber-enhed, der kan sikre et effektivt beredskab i tilfælde af et større hackerangreb mod europæiske interesser.

Nu sætter EU-Kommissionen også dato på, hvornår cyber-hæren forventes operationel.

Målet er at cyber-enheden - Joint Cyber Unit - skal være operationel allerede fra juni næste år samt være fuldt ud etableret et år senere 30. juni 2023.

Det skriver BBC.

Sådan skal det fungere

Formålet med enheden er hurtigt at kunne reagere, hvis et større cyber-angreb rammer europæiske interesser.

Det er planen, at det skal bestå af et dedikeret team af multinationale cyber-eksperter, som så hurtigt vil blive udsendt til europæiske lande under alvorlige angreb.

Ved lanceringen af forslaget lød det fra næstformand for EU-Kommissionen, Margaritis Schinas, at EU er nødt til at forberede sig mod "mareridtsscenarier" som eksempelvis sidste måneds angreb mod amerikanske Colonial Pipeline, der er operatøren bag en gigantisk brændstofledning.

Ifølge Kommissionen vil og skal den nye enhed ikke konkurrere med nationale cyber-enheder og indsatser.

Herhjemme er der også planer om en cyber-enhed, der kan rykke ud i tilfælde af omfattende hackerangreb.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S