Rusland åbner for samarbejde med USA mod cyber-angreb

Den russiske sikkerhedstjeneste, FSB, melder, at Rusland er klar til at samarbejde med USA mod cyber-kriminelle.

Artikel top billede

Rusland vil samarbejde med USA om at lokalisere cyber-kriminelle.

Sådan lyder det fra lederen af den russiske sikkerhedstjeneste ​​FSB, Alexander Bortnikov, en uge efter at landenes ledere var enige om at intensivere samarbejdet inden for visse områder.

Det skriver Reuters.

Den rusiske sikkerhedstjeneste vil ifølge Alexander Bortnikov følge op på de aftaler, der blev indgået mellem præsident Vladimir Putin og præsident Joe Biden på cyber-området.

På mødet mellem de to præsidenter gjorde Biden det blandt andet klart, at særligt kritisk infrastruktur bør være "off-limits" at ramme med cyber-angreb.

USA og eksperter har i flere tilfælde anklaget hackerangreb for enten at være direkte koblet til russiske myndigheder eller fra russisk territorie.

Rusland eller Putin har aldrig vedkendt sig nogen af de talrige beskyldninger om russisk indblanding i cyber-angreb.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS