Rusland åbner for samarbejde med USA mod cyber-angreb

Den russiske sikkerhedstjeneste, FSB, melder, at Rusland er klar til at samarbejde med USA mod cyber-kriminelle.

Artikel top billede

Rusland vil samarbejde med USA om at lokalisere cyber-kriminelle.

Sådan lyder det fra lederen af den russiske sikkerhedstjeneste ​​FSB, Alexander Bortnikov, en uge efter at landenes ledere var enige om at intensivere samarbejdet inden for visse områder.

Det skriver Reuters.

Den rusiske sikkerhedstjeneste vil ifølge Alexander Bortnikov følge op på de aftaler, der blev indgået mellem præsident Vladimir Putin og præsident Joe Biden på cyber-området.

På mødet mellem de to præsidenter gjorde Biden det blandt andet klart, at særligt kritisk infrastruktur bør være "off-limits" at ramme med cyber-angreb.

USA og eksperter har i flere tilfælde anklaget hackerangreb for enten at være direkte koblet til russiske myndigheder eller fra russisk territorie.

Rusland eller Putin har aldrig vedkendt sig nogen af de talrige beskyldninger om russisk indblanding i cyber-angreb.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S