Rusland åbner for samarbejde med USA mod cyber-angreb

Den russiske sikkerhedstjeneste, FSB, melder, at Rusland er klar til at samarbejde med USA mod cyber-kriminelle.

Artikel top billede

Rusland vil samarbejde med USA om at lokalisere cyber-kriminelle.

Sådan lyder det fra lederen af den russiske sikkerhedstjeneste ​​FSB, Alexander Bortnikov, en uge efter at landenes ledere var enige om at intensivere samarbejdet inden for visse områder.

Det skriver Reuters.

Den rusiske sikkerhedstjeneste vil ifølge Alexander Bortnikov følge op på de aftaler, der blev indgået mellem præsident Vladimir Putin og præsident Joe Biden på cyber-området.

På mødet mellem de to præsidenter gjorde Biden det blandt andet klart, at særligt kritisk infrastruktur bør være "off-limits" at ramme med cyber-angreb.

USA og eksperter har i flere tilfælde anklaget hackerangreb for enten at være direkte koblet til russiske myndigheder eller fra russisk territorie.

Rusland eller Putin har aldrig vedkendt sig nogen af de talrige beskyldninger om russisk indblanding i cyber-angreb.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S