Den amerikanske softwaremogul John McAfee død i fængslet

Antivirus-pioneren John McAfee døde i et spansk fængsel, inden USA nåede at få fingre i ham.

Artikel top billede

Den britisk-fødte tech-entreprenør John McAfee, der har slået sine folder i den amerikanske tech-branche døde onsdag i et fængsel i Barcelona. Årsagen var selvmord.

McAfees handling skete kort efter, at den spanske højesteret havde godkendt at udlevere ham til USA.

Det skriver Reuters.

Forinden havde McAfee i årevis været på flugt fra amerikanske myndigheder - noget af tiden bestod flugten i at bo på en megayacht.

Hans flugt og senere arrestation skyldtes, at han tidligere blev anklaget for skatteunddragelsesafgifter i Tennessee samt i en sag om kryptovaluta i New York.

Men 3. oktober sidste år blev tech-iværksætteren tilbageholdt i Barcelonas lufthavn, da han var ved at stige på et fly til Istanbul.

McAfee arbejdede før i tiden for NASA, Xerox og Lockheed Martin, inden han lancerede verdens første kommercielle antivirus i 1987. Han solgte softwarefirmaet til Intel i 2011 og var derfra ikke længere involveret i virksomheden.

Antivurus-programmet, der er opkaldt efter McAfee, bærer stadig hans navn og har i dag 500 millioner brugere over hele verden.

McAfees advokat, Javier Villalba, sagde, at antivirus-softwarepionerens død skyldtes at ni måneder i fængsel havde bragte ham i fortvivlelse.

Under en retsmøde i sidste måned bemærkede McAfee selv, at med hans alder in mente, ville han komme til at tilbringe resten af ​​sit liv i fængsel, hvis han blev dømt i USA. McAfee var 75 år.

"Jeg håber, at den spanske domstol vil se uretfærdigheden ved dette," udtalte han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job