Den amerikanske softwaremogul John McAfee død i fængslet

Antivirus-pioneren John McAfee døde i et spansk fængsel, inden USA nåede at få fingre i ham.

Artikel top billede

Den britisk-fødte tech-entreprenør John McAfee, der har slået sine folder i den amerikanske tech-branche døde onsdag i et fængsel i Barcelona. Årsagen var selvmord.

McAfees handling skete kort efter, at den spanske højesteret havde godkendt at udlevere ham til USA.

Det skriver Reuters.

Forinden havde McAfee i årevis været på flugt fra amerikanske myndigheder - noget af tiden bestod flugten i at bo på en megayacht.

Hans flugt og senere arrestation skyldtes, at han tidligere blev anklaget for skatteunddragelsesafgifter i Tennessee samt i en sag om kryptovaluta i New York.

Men 3. oktober sidste år blev tech-iværksætteren tilbageholdt i Barcelonas lufthavn, da han var ved at stige på et fly til Istanbul.

McAfee arbejdede før i tiden for NASA, Xerox og Lockheed Martin, inden han lancerede verdens første kommercielle antivirus i 1987. Han solgte softwarefirmaet til Intel i 2011 og var derfra ikke længere involveret i virksomheden.

Antivurus-programmet, der er opkaldt efter McAfee, bærer stadig hans navn og har i dag 500 millioner brugere over hele verden.

McAfees advokat, Javier Villalba, sagde, at antivirus-softwarepionerens død skyldtes at ni måneder i fængsel havde bragte ham i fortvivlelse.

Under en retsmøde i sidste måned bemærkede McAfee selv, at med hans alder in mente, ville han komme til at tilbringe resten af ​​sit liv i fængsel, hvis han blev dømt i USA. McAfee var 75 år.

"Jeg håber, at den spanske domstol vil se uretfærdigheden ved dette," udtalte han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S