Aftale om ny cyberaftale er endeligt vedtaget

Regeringen er klar med den nye cyberaftale, hvis indhold blev præsenteret tidligere på måneden af Forsvarsminister Trine Bramsen. Se hele aftalen i den endelige form her.

Artikel top billede

Regeringen har sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance indgået en aftale om at styrke Danmarks cyberforsvar.

Aftalen blev præsenteret i dag klokken 11.00 ved et event i Dansk Erhvervs lokaler.

Aftalen, der blev fremlagt af Forsvarsminister Trine Bramsen tidligere på måneden, sætter 500 millioner kroner af til at styre det danske cyberforsvar - særligt med ressourcer til efterretningenheden Center for Cybersikkerhed.

Desuden skal der uddannes flere inden for sikkerhedsområdet og den cyberværnepligt, som lige nu er en mulighed i Fredericia vskal fortsætte.

Desuden skal et cyberhjemmeværn etableres for pengene, som skal være i standt til at stå til rådighed med it-ekspertise i nødsituationer.

Du kan læse hele planen for de 500 miller korner her:

Med aftalen er der samtidig sat gang i en analyse af, om Center for Cybersikkerhed forsat ligger bedst under Forsvarets Efterretningstjeneste. Denne analyse skal kortlægge fordele og ulemper ved placeringen, der under tiden har været meget udskældt fra flere kanter.

Det skal vurderes om en del af indsatsen med at styrke den samlede private sektor i Danmark gøres bedst fra en civil enhed.

Analysen skal stå klar inden sommeren 2022.

Du kan læse hele aftalen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,