Aftale om ny cyberaftale er endeligt vedtaget

Regeringen er klar med den nye cyberaftale, hvis indhold blev præsenteret tidligere på måneden af Forsvarsminister Trine Bramsen. Se hele aftalen i den endelige form her.

Artikel top billede

Regeringen har sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance indgået en aftale om at styrke Danmarks cyberforsvar.

Aftalen blev præsenteret i dag klokken 11.00 ved et event i Dansk Erhvervs lokaler.

Aftalen, der blev fremlagt af Forsvarsminister Trine Bramsen tidligere på måneden, sætter 500 millioner kroner af til at styre det danske cyberforsvar - særligt med ressourcer til efterretningenheden Center for Cybersikkerhed.

Desuden skal der uddannes flere inden for sikkerhedsområdet og den cyberværnepligt, som lige nu er en mulighed i Fredericia vskal fortsætte.

Desuden skal et cyberhjemmeværn etableres for pengene, som skal være i standt til at stå til rådighed med it-ekspertise i nødsituationer.

Du kan læse hele planen for de 500 miller korner her:

Med aftalen er der samtidig sat gang i en analyse af, om Center for Cybersikkerhed forsat ligger bedst under Forsvarets Efterretningstjeneste. Denne analyse skal kortlægge fordele og ulemper ved placeringen, der under tiden har været meget udskældt fra flere kanter.

Det skal vurderes om en del af indsatsen med at styrke den samlede private sektor i Danmark gøres bedst fra en civil enhed.

Analysen skal stå klar inden sommeren 2022.

Du kan læse hele aftalen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S