Aftale om ny cyberaftale er endeligt vedtaget

Regeringen er klar med den nye cyberaftale, hvis indhold blev præsenteret tidligere på måneden af Forsvarsminister Trine Bramsen. Se hele aftalen i den endelige form her.

Artikel top billede

Regeringen har sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance indgået en aftale om at styrke Danmarks cyberforsvar.

Aftalen blev præsenteret i dag klokken 11.00 ved et event i Dansk Erhvervs lokaler.

Aftalen, der blev fremlagt af Forsvarsminister Trine Bramsen tidligere på måneden, sætter 500 millioner kroner af til at styre det danske cyberforsvar - særligt med ressourcer til efterretningenheden Center for Cybersikkerhed.

Desuden skal der uddannes flere inden for sikkerhedsområdet og den cyberværnepligt, som lige nu er en mulighed i Fredericia vskal fortsætte.

Desuden skal et cyberhjemmeværn etableres for pengene, som skal være i standt til at stå til rådighed med it-ekspertise i nødsituationer.

Du kan læse hele planen for de 500 miller korner her:

Med aftalen er der samtidig sat gang i en analyse af, om Center for Cybersikkerhed forsat ligger bedst under Forsvarets Efterretningstjeneste. Denne analyse skal kortlægge fordele og ulemper ved placeringen, der under tiden har været meget udskældt fra flere kanter.

Det skal vurderes om en del af indsatsen med at styrke den samlede private sektor i Danmark gøres bedst fra en civil enhed.

Analysen skal stå klar inden sommeren 2022.

Du kan læse hele aftalen her.

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS