Cingular tæt på køb af AT&T Wireless

Inden længe overtager telegiganten Cingular konkurrenten AT&T Wireless og bliver USA's største mobilselskab med 47,6 millioner kunder. Betingelsen for købet er, at både Cingular og AT&T skiller sig af med mobil-licenser og kunder i visse byer.

Det amerikanske mobilselskab Cingular Wireless LCC er meget tæt på at overtage konkurrenten AT&T Wireless, der blev løsrevet fra moderselskabet AT&T i 2001, skriver Bloomberg.

Inden købet går i orden, kræver de amerikanske konkurremyndigheder imidlertid, at Cingular skærer ned på mængden af kunder og frekvenser, så selskabet ikke sætter sig på en alt for stor bid af tele-kagen.

Cingular skal derfor skille sig af med AT&T-forretningsområder på hele 16 markeder og kan ikke byde på auktioner, hvor nye frekvenser vil blive udbudt.

Ingen problemer

Den kamel vil Cingular ikke have problemer med at sluge, mener analytikere. Så længe handlen bliver virkelighed, kan Cingular godt leve med betingelserne.

Der har været en del protester fra amerikanske forbrugersammenslutninger, der ville have en blokering for salget, da de mener, at kunderne bliver taberne i den nye mobilgigant.

SBS Communications ejer 60 procent af Cingular, og Bellsouth ejer resten.

De to firmaers aktier faldt, da rygtet om godkendelsen kom frem. Cingulars aktier steg derimod ved forventningen om de mange nye abonnenter.

AT&T Wireless har kæmpet bravt det sidste kvartal, hvor profitten har styrtdykket med en fjerdedel, fordi man har arbejdet hårdt på at skaffe nye kunder i butikken.

Heller ikke moderselskabet AT&T har haft det for nemt på det seneste. I løbet af de første tre kvartaler i år er 41,2 milliarder kroner fosset ud af telefoniselskabet. AT&T vil afskedige 20 procent af arbejdsstyrken, hvilket svarer til omtrent 7.400 medarbejdere.

Handlen har været undervejs siden februar, og analytikere har hele tiden ment, at handlen kun kunne gå igennem, hvis firmaerne skar ned på markedsandelene.

Handlen forventes at være i hus inden udgangen af året.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS