Apple kan være på vej med kæmpe iPad

Større iPads kan være på vej, forlyder det fra et amerikansk medie. Ifølge mediet eksperimenterer Apple i øjeblikket med skærmstørrelser, der er større end de nuværende 12,9 tommer.

Artikel top billede

Da Steve Jobs lancerede den første iPad i 2010, havde den en skærm på 9,7 tommer.

I dag er den største iPad udstyret med et skærmareal på intet mindre end 12,9 tommer, og ifølge amerikanske Bloomberg kan en endnu større iPad være på vej.

Mediet skriver således, at Apple i øjeblikket eksperimenterer med nye og endnu større skærme til iPad Pro. De nye størrre skærmarealer vil formodentligt appellere til folk, som i dag anvender en Macbook Pro med en skærm på 16-tommer.

Hvis eksperimenterne munder ud i en ny kæmpe iPad, skal vi dog ikke forvente, at den kommer på markedet lige med det samme, skriver Bloomberg.

Ifølge det amerikanske medie planlægger Apple i første omgang at lancere en iPad Pro med et nyt design, men i de nuværende skærmstørrelser, i 2022.

Læs også: Power-play fra Apple: Derfor er den nye iPad Pro så vild

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S