Apple kan være på vej med kæmpe iPad

Større iPads kan være på vej, forlyder det fra et amerikansk medie. Ifølge mediet eksperimenterer Apple i øjeblikket med skærmstørrelser, der er større end de nuværende 12,9 tommer.

Artikel top billede

Da Steve Jobs lancerede den første iPad i 2010, havde den en skærm på 9,7 tommer.

I dag er den største iPad udstyret med et skærmareal på intet mindre end 12,9 tommer, og ifølge amerikanske Bloomberg kan en endnu større iPad være på vej.

Mediet skriver således, at Apple i øjeblikket eksperimenterer med nye og endnu større skærme til iPad Pro. De nye størrre skærmarealer vil formodentligt appellere til folk, som i dag anvender en Macbook Pro med en skærm på 16-tommer.

Hvis eksperimenterne munder ud i en ny kæmpe iPad, skal vi dog ikke forvente, at den kommer på markedet lige med det samme, skriver Bloomberg.

Ifølge det amerikanske medie planlægger Apple i første omgang at lancere en iPad Pro med et nyt design, men i de nuværende skærmstørrelser, i 2022.

Læs også: Power-play fra Apple: Derfor er den nye iPad Pro så vild

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job