Apple kan være på vej med kæmpe iPad

Større iPads kan være på vej, forlyder det fra et amerikansk medie. Ifølge mediet eksperimenterer Apple i øjeblikket med skærmstørrelser, der er større end de nuværende 12,9 tommer.

Artikel top billede

Da Steve Jobs lancerede den første iPad i 2010, havde den en skærm på 9,7 tommer.

I dag er den største iPad udstyret med et skærmareal på intet mindre end 12,9 tommer, og ifølge amerikanske Bloomberg kan en endnu større iPad være på vej.

Mediet skriver således, at Apple i øjeblikket eksperimenterer med nye og endnu større skærme til iPad Pro. De nye størrre skærmarealer vil formodentligt appellere til folk, som i dag anvender en Macbook Pro med en skærm på 16-tommer.

Hvis eksperimenterne munder ud i en ny kæmpe iPad, skal vi dog ikke forvente, at den kommer på markedet lige med det samme, skriver Bloomberg.

Ifølge det amerikanske medie planlægger Apple i første omgang at lancere en iPad Pro med et nyt design, men i de nuværende skærmstørrelser, i 2022.

Læs også: Power-play fra Apple: Derfor er den nye iPad Pro så vild

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S