Omsætningen fortsætter med at buldre i vejret for Globeteam: Har fået 50 nye kunder på et år

Det danskstiftede konsulenthus Globeteam fortsætter grønne tal på top- og bundlinje. Globeteam, der netop er blevet solgt til norsk kapitalfond, har hævet omsætningen med 14,5 procent og fået 50 nye kunder. "Vi er lykkedes med at gennemføre komplekse projekter hos både eksisterende og nye kunder midt i en global pandemi," lyder det fra direktør Claus Moldow.

Artikel top billede

Forretningen vokser ufortrødent videre hos det dansk stiftede konsulenthus Globeteam.

For fjerde år i træk hæver Globeteam omsætningen med minimum 40 millioner kroner.

Det sker blandt andet på baggrund af, at selskabet har formået at hive 50 nye kunder til porteføljen.

Det viser Globeteams netop offentliggjort regnskab for 2020.

Samlet kommer Globeteam ud med en vækst i omsætning på 14,5 procent til 323 millioner kroner fra 282 millioner kroner i 2019.

"2020 har budt på fortsat vækst hos Globeteam. Vi har i en coronatid ikke kun formået at holde forretningen i gang, men ovenikøbet øget omsætningen," lyder det fra Globeteams direktør Claus Moldow i årsrapporten.

Det samlede resultat på bundlinjen efter skat lander på 28,7 millioner kroner.

De solide nøgletal forklarer Claus Moldow blandt andet med, at Globeteam er lykkes med at gennemføre komplekse projekter hos både eksisterende og nye kunder midt i en global pandemi.

"Men særligt, at Globeteam var hurtig til at omstille forretningen og fokusere på at hjælpe andre virksomheder gennem coronakrisen," lyder hans analyse.

Globeteam forventer at fortsætte væksten i 2021 - med tocifret vækst i det nye budget, fremgår det.

Opkøbt af norsk kapitalfond

Globeteam har haft solid fremgang i en længere årrække, og omsætningen er i de seneste fem-seks år blevet mere end fordoblet.

Den norske kapitalfond Norvestor købt for nyligt 55 procent af Globeteam efter en proces, hvor der til sidst blev forhandlet med flere interesserede aktører.

Med Norvestor og ny kapital i ryggen har Claus Moldow nu sat gang i en offensiv vækststrategi, hvor der skal ansættes langt flere konsulenter.

Det fortalte han til Computerworld.

"Pengene er afsat til organisk vækst i Danmark, men vi vil også komme til at se på opkøb både i Danmark og i Norge. Det vil i første omgang primært være små selskaber, der kan passe ind i vores forretning," siger Claus Moldow.

Norvestor overtog kontrollen med Globeteam fra de tidligere ejere, som var stifterne Claus Moldow - der står i spidsen for selskabet som CEO - og Morten Strunge Nielsen samt Kirk Kapital.

De tre tidligere ejere beholder fortsat en mindre del af ejerskabet, i det direktør Claus Moldow og Morten Strunge Nielsen fremover hver vil sidde på 10 procent af aktierne, mens Kirk Kapital beholder 25 procent.

Globeteam har i dag omkring 170 ansatte heraf cirka 120 konsulenter i en forretning, der primært er aktivt på det danske marked.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S