IT Relation opsluger Itadel: Fusion godkendt

Fusionen mellem IT Relation og Itadel er nu officielt gennemført efter, at den endelige slutaftale blev underskrevet 30. juni.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Steinn owns all rights to this image. / Stefan_Steinn)

IT Relations opkøb af Itadel er nu endegyldigt effektueret.

Det sker efter, at den endelige aftale er faldet på plads, den såkaldt closing af aftalen, som skete 30. juni.

Det oplyser Itadel.

Allerede 8. juni godkendte Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fusionen af de to selskaber.

Af styrelsens godkendelse fremgår det, at der er tale om en fusion, hvor den samlede markedsandel er mindre end 15 procent for alle de fusionsparter, der opererer på det samme produktmarked og geografiske marked.

Italdel flytter nu over på IT Relations cvr-nummer - et første skridt på vej mod, at selskaberne skal blive til en samlet virksomhed, lyder det fra Itadel.

I begyndelsen af juni skiftede ITR Group, der ejer IT Relation, Itadel og seks andre it-virksomheder, navn til ITM8.

Allerede 18. maj i år kunne Computerworld fortælle, at IT Relation opkøbte Itadel fra kapitalfonden Maj Invest.

Ifølge Computerworlds oplysninger fandt salget af Itadel sted efter, at Maj Invest gennem mere end et halvt år havde forsøgt at sælge Itadel, som kapitalfonden købte i 2017. Dengang hed selskabet TDC Hosting.

Købet af Itadel er den blot seneste i rækken for fremadstormende IT Relation, der har været særdeles aktiv på det danske marked.

I begyndelsen af maj meddelte selskabet bag IT Relation, ITR Group, nemlig, at selskabet havde købt outsourcing-leverandøren Progressive med knap 100 medarbejdere.

Tidligere har selskabet opkøbt Improsec, Emineo og Copenhagen Software.

ITM8's direktør, Henrik Kastbjerg, har tidligere meddelt, at IT Relations ambition er at øge medarbejderstaben med 50 procent i 2021.

Læs hele historien om Itadel her:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S