Bog: Lego-historien fortalt indefra

Fortællingen om de legendariske klodser er mere end en kig ind i børneværelset. Det er også en familiesaga og dansk industrihistorie, som fortælles i den kommende bog Et liv med LEGO.

Artikel top billede

Alle kender LEGO, og nu fortæller den tidligere topchef Kjeld Kirk Kristiansen historien om den danske verdenssucces i bogen Et liv med LEGO skrevet af Jens Andersen.

Det hele begyndte i 1916, da grundlægger Ole Kirk Christiansen slog sig ned som snedker i Billund med speciale i trælegetøj af høj kvalitet. På det tidspunkt var navnet LEGO – der både er en sammentrækning af Leg Godt og latin for ’jeg samler’ – endnu ikke kommet på tale.

Det skete først i 1932, og vi skal helt frem til 1949, før forstadierne til de ikoniske plastikklodser blev lanceret.

Den endelige udfasning af trælegetøj skete først i 1960’erne, hvor plastikklodserne blev LEGOs kerneprodukt, der nu var organiseret i systemer og sæt og havde fået sit unikke design med knopper og rør, der sikrer, at klodserne kan hænge bedre sammen.

Herfra tog udviklingen for alvor fart med nye systemer, sæt, universer samt klodser og komponent til at kunne samle snart sagt hvad som helst.

Klodserne blev markedsført i flere og flere lande, antallet af medarbejdere voksede nærmest eksplosivt, koncernen knopskød med bl.a. temaparker, og nye generationer kom ind i virksomheden.

I 1979 indtrådte Kjeld Kirk Kristiansen således som CEO. Han efterfulgte sin far Godtfred Kirk Christiansen, der var søn af grundlægger Ole Kirk Christiansen.

Kjeld Kirk Kristiansen, der er jo er den bærende stemme i Et liv med Lego, fratrådte selv stillingen som CEO i 2004. Han blev efterfulgt af Jørgen Vig Knudstorp; den første direktør, der ikke var del af familien.

Dette markerede en modning af virksomheden med overgang til en mere professionaliseret ledelsesform, om end LEGO dog stadig kontrolleres af familien Kirk Kristiansen gennem dens holdingselskab, Kirkbi.

Grundlægger Ole Kirk Christiansens oldebarn Thomas Kirk Kristiansen er i dag næstformand i bestyrelsen i LEGO A/S og sidder som formand for bestyrelsen i LEGO Fonden.

Historien er med andre ord en vaskeægte familiesaga og en rejse gennem 100 års dansk erhvervshistorie. Men bogen er angiveligt lige så meget en fortælling om skiftende generationers syn på børn og barndom og forskellige epokers opfattelse af legens betydning.

Titel: Et Liv med LEGO, Forfatter: Jens Andersen, Udkommer 16. august på Politikens Forlag, men kan forudbestilles.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S