Software-forretningen sikrer overskud på bundlinjen for Stibo-koncernen

En markant forbedring hos Stibo Systems sikrer Stibo-koncernen en markant fremgang på bundlinjen og vender underskud til overskud i det seneste regnskab.

Artikel top billede

Den aarhusianske Stibo-koncern hæver resultatet fra minus til plus i det seneste regnskab.

Her lyder omsætningen for regnskabsåret 2020/2021 på 1.870 millioner kroner. En lille stigning på 1,4 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Bundlinjen er dog markant forbedret i forhold til året før, hvor Stibo-koncernen endte med et minus på 10,7 millioner kroner.

Resultatet er dog steget med godt 30 millioner kroner og ender derfor med et overskud på 18,8 millioner kroner for 2020/2021.

Særligt koncernens to softwareforretninger er med til at bidrage til det positive resultat for året.

“Alle vores tre divisioner har håndteret udfordringerne med de afledte virkninger af pandemien yderst professionelt. Både i Stibo Systems og Stibo DX har medarbejderne en stor del af regnskabsåret arbejdet hjemmefra, og alligevel har vi i de to divisioner samlet set den største ordreindgang nogensinde,” skriver Stibo-koncernens administrerende direktør Sten Dyrmose i regnskabet.

Dermed er det den traditionelle trykkeriforretning Stibo Complete, der bidrager negativt til regnskabet.

Samtidig har Stibo Systems særligt haft held med at få gang i selskabets Master Data Management-software-forretning, der særligt driver væsten i software-delen hos Stibo.

Overordnet set er direktøren derfor også godt tilfreds med resultatet.

“Vi har klaret os godt igennem pandemien, og det har ikke været nødvendigt at benytte nogle af de hjælpepakker, som den danske stat har stillet til rådighed, hvilket vi er tilfredse med.”

Ny direktør og ny strategi

Regnskabet er det første for Stibo-koncernen med Sten Dyrmose i spidsen for selskabet.

Han tiltrådte for bare to måneder siden og har allerede fremlagt en ny strategi for koncernen.

Den betyder blandt andet, at det er nødvendigt med en markant vækst i alle dele af selskabets forretningsområder.

"Den nye strategi skal kaste tocifrede vækstrater af sig. Vi er ambitiøse med væksten i vores softwareforretning og vi skal ud og sætte et ordentligt aftryk," fortalte Sten Dyrmose i den forbindelse til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS