Microsoft udbetaler 10.000 kroner til alle sine medarbejdere i verden i corona-bonus

Alle Microsoft-ansatte i verden står til at modtage en kontant bonus på 1.500 dollar - knap 10.000 kroner - i særlig corona-bonus.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft gør som en særlig påskønnelse klar til at udbetale knap 10.000 kroner - 1.500 dollar - til samtlige sine medarbejdere i ‘corona-bonus.’

Pengene kommer til at falde kontant som en særlig anerkendelse til medarbejderne for den indsats, som de har leveret gennem corona-året 2020.

Ifølge The Verge meddeler Microsofts medarbejder-direktør [‘chief people officer,’ red], Kathleen Hogan, at samtlige Microsoft-medarbejdere i verden under corporate vice president-niveau vil modtage beløbet, hvis de har været ansat inden udgangen af marts i år.

Det gælder også deltids-ansatte og time-ansatte.

Ifølge Kathleen Hogan vil ansatte i de Microsoft-ejede selskaber LinkedIn, GitHub og ZeniMax ikke modtage den pågældende bonus.

I alt betyder det, at Microsoft står til at udbetale omkring 200 millioner dollar - knap 1,3 milliarder kroner - i engangs-bonus, i det Microsoft har godt 175.000 medarbejdere.

Det svarer omregnet til knap to dages indtjening for selskabet.

Facebook har fornylig også givet sine medarbejdere en bonus på 1.000 dollar, mens Amazon har givet sine frontline-medarbejdere en bonus på 300 dollar.

Microsoft har i Danmark omkring 450 medarbejdere, hvilket altså betyder, at selskabet i Danmark vil udbetale godt fire millioner kroner i corona-bonus til sine medarbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job