DRTV lancerer tre nye livekanaler under sommerens OL: Over 1.000 timers direkte tv i vente

DRTV åbner for tre OL-kanaler denne sommer, hvor DR's streamingtjeneste er klar til at sende over 1.000 timers direkte tv fra de olympiske lege i Tokyo. Billedkvaliteten er også helt i top, forsikrer DR.

Artikel top billede

Når de olympiske lege i Tokyo i Japan skydes i gang næste fredag, 23. juli, bliver det med intens dækning fra DR's streamingplatform.

DR lancerer således tre nye livekanaler på DRTV, som skal hjælpe til med at dække de over 1.000 timer direkte sports-tv, der er på menuen frem til 9. august 2021.

Det skriver DR.

Der er tale om tre særlige OL-kanaler på DRTV, som vil supplere DR1 og DR2, der også følger den store sportsbegivenhed, der egentlig skulle være afholdt 24. juli til 9. august 2020.

Der vil være en primær OL-kanal, der døgnet rundt viser OL, og som løbende vil slå over på de steder, hvor der kæmpes om guld. Den kanal vil også sende det bedste fra dagen, når sportsudøverne på den anden side af jordkloden er gået i seng.

De to andre OL-kanaler vil zoome ind på forskellige sportsdiscipliner, der normalt ikke får så meget sendetid, men hvor der sikkert også er lige så store dramaer og følelser på spil.

"Fleksibiliteten gør, at vi kan give atleterne al den opbakning hjemme fra Danmark, vi overhovedet kan, og OL-kanalerne understreger, at DRTV er en levende og aktuel streamingtjeneste," lyder det fra Peter Rosberg, publiceringschef i DR med ansvar for DRTV, til DR.

Full HD

Under EM har DR skruet op for billedkvaliteten, og det fortsætter under OL.

Kvaliteten på DRTV er nemlig blevet hævet fra 720p25 til 1080p50. Dermed sender DR nu sine kanaler digitalt i fuld HD og med dobbelt så mange billeder i sekundet som tidligere.

Det betyder, at alle direkte udsendelser under OL også vises i fuld HD 1080p50.

Under OL giver DR også et dagligt overblik over alt det bedste fra OL med en top-5 på DRTV.

I en tid, hvor mange danskere er på ferie, gør DR opmærksom på, at man sagtens kan streame DRTV fra udlandet. Det kræver det blot, at man logger ind på DRTV og bekræfter, at man har dansk bopæl, lyder det.

DR deler OL-rettighederne med Discovery Networks.

DR's streamingcenter består af 25 medarbejdere, der skal levere en streamingtjeneste, der ifølge CIO'en skal kunne konkurrere med internationale giganter som Netflix.

Derfor skiftede DR for nogle år siden til en ren cloud-strategi, der skulle sikre, at den underliggende teknologi kunne følge med den stigende interesse for streaming.

Den primære årsag for Mikkel Müller har derfor også været, at man løbende kunne skrue op og ned for kapaciteten, når flere brugere valgte den digitale løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S