Opdateret vejledning: Datatilsynet opdaterer anvisninger om tredjelandsoverførsler

I kølvandet på Det Europæiske Datatbeskyttelsesråds nyeste anbefalinger om dataoverførsler til tredjelande, opdaterer Datatilsynet nu sin vejledning om samme. Se hele vejledningen her.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se tre eksempler på, hvad en tredjelandsoverførsel vil sige.
402
2:15 min
I Datatilsynets nyeste opdatering af sin vejledning om dataoverførsler til tredje lande, har anvisningerne medtaget nye aspekter som Brexit og EU-Kommissionens vedtagelse af nye standardbestemmelser på netop dét område.

Seneste har Det Europæiske Datatbeskyttelsesråd (EDBP) været ude med anbefalinger, der generelt gør det svært for databehandlere og dataansvarlige at skabe grundlag for et tredjelandsoverførsel, mener flere eksperter.

I Datatilsynets nyeste udgave af vejlednignen har tilsynet listet en række konkrete ekspempler på, hvad en overførsel overhovedet man være.

Og så peger tilsynet på, at der er kommet ny retspraksis til på baggrund af Schrems II-afgørelsen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura