Chipmanglen får smartphone-priser til at stige: Lagrene er ved at slippe op

Indtil nu har smarphone-branchen haft en fordel i forhold til microchips. Det er snart forbi, og nu stiger priserne også på smartphones.

Artikel top billede

På alverdens bilfabrikker har man måtte sende medarbejdere hjem, og bremse produktion fordi man mangler microchips på lageret.

Sådan gik det ikke i første omgang med smartphone-produktionen. For her havde man sørget for at hente store lagre hjem af de afgørende dele.

Men disse lagre er nu også ved at svinde så meget ind, at det kan mærkes, skriver mediet Wall Street Journal.

Og det begynder at ses på omkostningerne ved at anskaffe sig en ny smartphone. Den lavere produktion, får nu priserne til at stige.

Hos flere smartphone-producenter har man sat priserne op med op mod 5 procent af normalprisen.

Google har som konsekvens af manglen begrænset sit salg af Pixel-telefonen til kun at gælde i USA og Japan. Den kinesiske telefon Xiaomi, der er en af de stærkeste i sin klasse lige nu, begyndte på en pris på 1.000 kroner i Indien, men koster nu 1.100 kroner.

Selv hos Samsung, der både er verdens største telefonproducent og chipproducent, har man også skruet ned for noget af produktionen.

Apple ser ud til lige nu at være en af de få, der intil videre klarer sig igennem uden de store skær.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland