Chipmanglen får smartphone-priser til at stige: Lagrene er ved at slippe op

Indtil nu har smarphone-branchen haft en fordel i forhold til microchips. Det er snart forbi, og nu stiger priserne også på smartphones.

Artikel top billede

På alverdens bilfabrikker har man måtte sende medarbejdere hjem, og bremse produktion fordi man mangler microchips på lageret.

Sådan gik det ikke i første omgang med smartphone-produktionen. For her havde man sørget for at hente store lagre hjem af de afgørende dele.

Men disse lagre er nu også ved at svinde så meget ind, at det kan mærkes, skriver mediet Wall Street Journal.

Og det begynder at ses på omkostningerne ved at anskaffe sig en ny smartphone. Den lavere produktion, får nu priserne til at stige.

Hos flere smartphone-producenter har man sat priserne op med op mod 5 procent af normalprisen.

Google har som konsekvens af manglen begrænset sit salg af Pixel-telefonen til kun at gælde i USA og Japan. Den kinesiske telefon Xiaomi, der er en af de stærkeste i sin klasse lige nu, begyndte på en pris på 1.000 kroner i Indien, men koster nu 1.100 kroner.

Selv hos Samsung, der både er verdens største telefonproducent og chipproducent, har man også skruet ned for noget af produktionen.

Apple ser ud til lige nu at være en af de få, der intil videre klarer sig igennem uden de store skær.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS