Chipmanglen får smartphone-priser til at stige: Lagrene er ved at slippe op

Indtil nu har smarphone-branchen haft en fordel i forhold til microchips. Det er snart forbi, og nu stiger priserne også på smartphones.

Artikel top billede

På alverdens bilfabrikker har man måtte sende medarbejdere hjem, og bremse produktion fordi man mangler microchips på lageret.

Sådan gik det ikke i første omgang med smartphone-produktionen. For her havde man sørget for at hente store lagre hjem af de afgørende dele.

Men disse lagre er nu også ved at svinde så meget ind, at det kan mærkes, skriver mediet Wall Street Journal.

Og det begynder at ses på omkostningerne ved at anskaffe sig en ny smartphone. Den lavere produktion, får nu priserne til at stige.

Hos flere smartphone-producenter har man sat priserne op med op mod 5 procent af normalprisen.

Google har som konsekvens af manglen begrænset sit salg af Pixel-telefonen til kun at gælde i USA og Japan. Den kinesiske telefon Xiaomi, der er en af de stærkeste i sin klasse lige nu, begyndte på en pris på 1.000 kroner i Indien, men koster nu 1.100 kroner.

Selv hos Samsung, der både er verdens største telefonproducent og chipproducent, har man også skruet ned for noget af produktionen.

Apple ser ud til lige nu at være en af de få, der intil videre klarer sig igennem uden de store skær.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Everllence

BI Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura