Gigantisk kollektivt nedbrud rammer flere internationale hjemmesider

Igen var flere internationale hjemmesider ude af drift. En fejl ramte over 50 af de største internationale websites tordag aften. Se alle detaljer on nedbruddet her.

Artikel top billede

Flere internationale organisationers hjemmesider oplevede igår aftes tekniske problemer i en kort periode.

Årsagen til de tekniske problemer skyldtes en fejl i web- og internetsikkerhedsvirksomheden Akamai Technologies' systemer.

Det er anden gang på to måneder, at nedetid i dette omfang er forbundet til cloud-virksomheden. En stor og også verdenomspændende hændelse, hvor flere internationale nyhedssider blandt andet var ude af drift, fandt sted i starten af juni.

Forstyrrelsen af webstederne varede for flere i op til en time. Fejlen opstod i Akamais DNS-tjeneste, som gør det muligt for webadresser at føre brugerne til deres destinationer. Den blev udløst under en softwareopdatering.

Downdetector, der overvåger hjemmesider, hvor brugere rapporterer problemer, meddeler, at den har fået beskeder ind om 48 tjenester hovedsageligt i USA og af websteder nævner den blandt andet Expedia, Microsoft, Costco, Lyft og Charles Schwab.

Også Oracle og Amazon AWS var ramt af problemerne på deres egne cloud-tjenester. Begge melder og til Reuters, at deres tjenester igen fungerede kort tid efter nedbruddet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS