Gigantisk kollektivt nedbrud rammer flere internationale hjemmesider

Igen var flere internationale hjemmesider ude af drift. En fejl ramte over 50 af de største internationale websites tordag aften. Se alle detaljer on nedbruddet her.

Artikel top billede

Flere internationale organisationers hjemmesider oplevede igår aftes tekniske problemer i en kort periode.

Årsagen til de tekniske problemer skyldtes en fejl i web- og internetsikkerhedsvirksomheden Akamai Technologies' systemer.

Det er anden gang på to måneder, at nedetid i dette omfang er forbundet til cloud-virksomheden. En stor og også verdenomspændende hændelse, hvor flere internationale nyhedssider blandt andet var ude af drift, fandt sted i starten af juni.

Forstyrrelsen af webstederne varede for flere i op til en time. Fejlen opstod i Akamais DNS-tjeneste, som gør det muligt for webadresser at føre brugerne til deres destinationer. Den blev udløst under en softwareopdatering.

Downdetector, der overvåger hjemmesider, hvor brugere rapporterer problemer, meddeler, at den har fået beskeder ind om 48 tjenester hovedsageligt i USA og af websteder nævner den blandt andet Expedia, Microsoft, Costco, Lyft og Charles Schwab.

Også Oracle og Amazon AWS var ramt af problemerne på deres egne cloud-tjenester. Begge melder og til Reuters, at deres tjenester igen fungerede kort tid efter nedbruddet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S