Udbringningskometen Wolt vil ikke længere nøjes med takeaway-mad - nu vil selskabet være et helt shoppingcenter i din lomme

Wolt vil være en platform til levering af alt mellem himmel og jord, lyder det fra selskabets topchef på det danske marked.

Artikel top billede

For den finske udbringsningskomet Wolt er det ikke længere nok at bringe takeway-mad ud til danskerne.

Ifølge det erhvervsmediet Finans planlægger Wolt at etablere sig om en platform til udbringning af alt mellem himmel og jord på maksimalt 30 minutter.

Planen er at Wolt skal være et shoppingcenter i lommen, lyder forklaringen fra Søren Svendsen, der er direktør for Wolt i Danmark.

”I dag kan du groft sagt bestille takeaway leveret nu, du kan bestille dagligvarer leveret til i morgen, og du kan bestille alt det andet til levering inden for et par dage. Jeg tror, de to sidste kategorier vil flytte sig væsentligt tættere på, så du inden for en time kan få leveret alt, hvad du har brug for,” siger han.

Blæser til krig mod Nemlig

Wolt har tidligere offentliggjort at selskabet senere på året vil lancere konceptet Wolt Supermarked, der blandt andet skal udfordre Nemlig.com.

Her vil Wolt selv etablere sine egne lagre med dagligvarer, som brugerne i Købnhavn vil kunne bestille til udbringning via selskabets app.

Ifølge Finans blev der i 2020 omsat for 2 milliard kroner via Wolts app på det danske marked. Det er en fordobling i forhold til året før.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS