Kinesiske tech-giganter tester helt ny digital valuta

Kina planlægger at udrulle en ny statslig digital valuta, der går under navnet det digitale yuan. Den nye valuta kan udgøre en trussel mod landets private fintech-giganter, men ifølge en amerikansk avis bliver selskaberne alligevel nødt til at bidrage til udrulningen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

De kinesiske myndigheder planlægger at udrulle en ny statslige kontrolleret digital valuta, der populært omtales som "den digital yuan".

Det skriver Wall Street Journal.

Den nye digitale yuan, der i disse dage testes af Peoples Bank of China bliver udviklet til brug i forbindelse med betaling i detailhandlen, og det skal være mulig at anvende på tværs af forskellige teknologiplatforme.

Udrulningen sker ifølge Wall Street Journal i samarbejde tech-giganterne Tencent, der står bag besked-appen WeChat, og Albibas fintech-selskab, Ant Group.

Testes i 10 forskellige byer

De to kinesiske selskaber gennemfører allerede i dag test med den nye valuta i 10 kinesiske byer, og dermed står de i et dilemma, fordi den nye statslige valuta kan komme til at udgøre en trussel mod selskabernes egne betalingstjenester, som i dag bruges af de fleste af Kinas 1,4 milliarder indbyggere.

Ifølge Wall Street Journal har de to kinesiske selskaber dog ikke noget reelt valg, og derfor er den bedst løsning for dem at forsøge at påvirke udviklingen af den nye valuta.

”For Ant og Tencent er det risikabelt at understøtte udviklingen af den digital yuan, men det er endnu mere risikabelt at stille sig ud på sidelinjen,” siger Eswar Parad, tidligere chef for internationale valutafond IMF, til Wall Street Journal.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S