Kinesiske tech-giganter tester helt ny digital valuta

Kina planlægger at udrulle en ny statslig digital valuta, der går under navnet det digitale yuan. Den nye valuta kan udgøre en trussel mod landets private fintech-giganter, men ifølge en amerikansk avis bliver selskaberne alligevel nødt til at bidrage til udrulningen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

De kinesiske myndigheder planlægger at udrulle en ny statslige kontrolleret digital valuta, der populært omtales som "den digital yuan".

Det skriver Wall Street Journal.

Den nye digitale yuan, der i disse dage testes af Peoples Bank of China bliver udviklet til brug i forbindelse med betaling i detailhandlen, og det skal være mulig at anvende på tværs af forskellige teknologiplatforme.

Udrulningen sker ifølge Wall Street Journal i samarbejde tech-giganterne Tencent, der står bag besked-appen WeChat, og Albibas fintech-selskab, Ant Group.

Testes i 10 forskellige byer

De to kinesiske selskaber gennemfører allerede i dag test med den nye valuta i 10 kinesiske byer, og dermed står de i et dilemma, fordi den nye statslige valuta kan komme til at udgøre en trussel mod selskabernes egne betalingstjenester, som i dag bruges af de fleste af Kinas 1,4 milliarder indbyggere.

Ifølge Wall Street Journal har de to kinesiske selskaber dog ikke noget reelt valg, og derfor er den bedst løsning for dem at forsøge at påvirke udviklingen af den nye valuta.

”For Ant og Tencent er det risikabelt at understøtte udviklingen af den digital yuan, men det er endnu mere risikabelt at stille sig ud på sidelinjen,” siger Eswar Parad, tidligere chef for internationale valutafond IMF, til Wall Street Journal.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect