Brætspil: Detektiver og hulemennesker løber med verdens tungeste spilpriser

De to priser under tyske Spiel des Jahres går i år til detektivspillet MicroMacro: Crime City og Paleo, hvor man skal samarbejde om ikke at dø alt for hurtigt.

Artikel top billede

Brætspil har som bekendt udviklet sig med stormskridt de seneste 10-15 år, og der er i dag mulighed for at smide langt mere interessante og udfordrende titler på bordet end sommerhusets mølædte Ludo eller bedstemors bedagede udgave af Matador.

Der er faktisk så mange kvalitetstitler på markedet, at det er næsten umuligt at danne sig et overblik; ja selv de mest veludstyrede brætspilsbutikker har kun plads til et udsnit af det enorme udvalg.

Derfor følges kåringen af årets ”Spiel des Jahres” med meget stor opmærksomhed i branchen. Den tyske pris er verdens mest prestigefyldte af slagsen og giver de vindende spil rigtigt gode muligheder for at skille sig ud blandt de nærmest uendeligt mange andre gode titler.

Midt i juli blev MicroMacro: Crime City beriget med titlen Spiel des Jahres 2021.

Spillet – som også fås på dansk – går ud på at løse kriminalgåder i en storby, og med 16 sager er der rigeligt at tage fat på. Også for de, der er udstyret med detektivens obligatoriske bløde hat, ulmende filterløse smøg og halvtomme flaske Jack Daniels i cottoncoatens inderlomme.

MicroMacro: Crime City har også vundet flere andre titler, blandt andet den næsten lige så anerkendte ”Golden Geek” for mest innovative titel. Læs mere på BoardGameGeek.

Spiel des Jahres uddeles overvejende til familieegnede titler. Men mange brætspilsentusiaster foretrækker titler med større kompleksitet og dybde, og dem rækker den tyske jury ud til med prisen Kennerspiel des Jahres.

Dén pris gik i år til Paleo, hvor spillerne skal klare sig i stenalderen.

Her er målet altså ikke at vinde over de andre spillere. Derimod skal man samarbejde om at løse missioner, finde mad og ly samt – på sigt – male en flot mammut på hulevæggen, som fremtidige arkæologer kan nikke anerkendende til.

Det er selvsagt en del nemmere, end det lyder. De fleste Paleo-spillere må erkende, at livet i stenalderen hurtigt bliver hårdt, utaknemmeligt og meget kort.

Paleo er i skrivende stund nærmest umuligt at opdrive herhjemme, men mon ikke det snart kommer igen.

Det har i hvert fald høstet bred ros, er på rekordtid strøget til tops på BoardGameGeeks liste over de mest interessante titler og er samtidig ikke vanvittigt komplekst.

Det øger alt andet lige sandsynligheden for, at Paleo kommer til at stå på en hel del ønskelister til jul og for, at producenten lægger sig i selen for at trykke en rasende masse ekstra eksemplarer i en fart.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S