Brætspil: Detektiver og hulemennesker løber med verdens tungeste spilpriser

De to priser under tyske Spiel des Jahres går i år til detektivspillet MicroMacro: Crime City og Paleo, hvor man skal samarbejde om ikke at dø alt for hurtigt.

Artikel top billede

Brætspil har som bekendt udviklet sig med stormskridt de seneste 10-15 år, og der er i dag mulighed for at smide langt mere interessante og udfordrende titler på bordet end sommerhusets mølædte Ludo eller bedstemors bedagede udgave af Matador.

Der er faktisk så mange kvalitetstitler på markedet, at det er næsten umuligt at danne sig et overblik; ja selv de mest veludstyrede brætspilsbutikker har kun plads til et udsnit af det enorme udvalg.

Derfor følges kåringen af årets ”Spiel des Jahres” med meget stor opmærksomhed i branchen. Den tyske pris er verdens mest prestigefyldte af slagsen og giver de vindende spil rigtigt gode muligheder for at skille sig ud blandt de nærmest uendeligt mange andre gode titler.

Midt i juli blev MicroMacro: Crime City beriget med titlen Spiel des Jahres 2021.

Spillet – som også fås på dansk – går ud på at løse kriminalgåder i en storby, og med 16 sager er der rigeligt at tage fat på. Også for de, der er udstyret med detektivens obligatoriske bløde hat, ulmende filterløse smøg og halvtomme flaske Jack Daniels i cottoncoatens inderlomme.

MicroMacro: Crime City har også vundet flere andre titler, blandt andet den næsten lige så anerkendte ”Golden Geek” for mest innovative titel. Læs mere på BoardGameGeek.

Spiel des Jahres uddeles overvejende til familieegnede titler. Men mange brætspilsentusiaster foretrækker titler med større kompleksitet og dybde, og dem rækker den tyske jury ud til med prisen Kennerspiel des Jahres.

Dén pris gik i år til Paleo, hvor spillerne skal klare sig i stenalderen.

Her er målet altså ikke at vinde over de andre spillere. Derimod skal man samarbejde om at løse missioner, finde mad og ly samt – på sigt – male en flot mammut på hulevæggen, som fremtidige arkæologer kan nikke anerkendende til.

Det er selvsagt en del nemmere, end det lyder. De fleste Paleo-spillere må erkende, at livet i stenalderen hurtigt bliver hårdt, utaknemmeligt og meget kort.

Paleo er i skrivende stund nærmest umuligt at opdrive herhjemme, men mon ikke det snart kommer igen.

Det har i hvert fald høstet bred ros, er på rekordtid strøget til tops på BoardGameGeeks liste over de mest interessante titler og er samtidig ikke vanvittigt komplekst.

Det øger alt andet lige sandsynligheden for, at Paleo kommer til at stå på en hel del ønskelister til jul og for, at producenten lægger sig i selen for at trykke en rasende masse ekstra eksemplarer i en fart.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S