Square køber fintech-virksomhed for over 180 milliarder kroner: Squares største nogensinde

Square er klar med omkring 29 milliarder dollar til opkøb af fintech-platform.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

I en aktiehandel vurderet til op mod 29 milliarder dollar svarende til over 180 milliarder kroner er Square klar til at overtage det australske fintech-selskab Afterpay.

Det vil være det største opkøb for Square nogensinde.

Det skriver Wall Street Journal.

Afterpay står bag en platform, der især er kendt for mulighed for 'køb nu - betal senere'-service, der gør det muligt for kunderne at dele betalinger op i rater.

Kunderne betaler kun et gebyr, hvis de misser en automatisk betaling, en overtrædelse, der også låser deres konto, indtil saldoen er tilbagebetalt.

Australske Afterpay blev etableret i 2014 og har endnu ikke haft en positiv indtjening. Ifølge Square har Afterpay-platformen mere end 16 millioner kunder og en årlig omsætning på lidt under en milliard australske dollar svarende til 4,6 milliarder kroner.

Handlen forventes afsluttet i første kvartal af 2022.

Square- og Twitter-CEO Jack Dorsey mener, at Afterpay er bygget op efter mange af de sammen principper som Square.

"Vi har bygget vores forretning op for at gøre det finansielle system mere fair, tilgængeligt og inkluderende, og Afterpay har opbygget et pålideligt brand, der følger disse principper," lyder det fra Dorsey i en meddelelse.

Det er planen, at Afterpays services skal inkorporeres i Squares services som en ny finansieringsmulig.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S