Square køber fintech-virksomhed for over 180 milliarder kroner: Squares største nogensinde

Square er klar med omkring 29 milliarder dollar til opkøb af fintech-platform.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

I en aktiehandel vurderet til op mod 29 milliarder dollar svarende til over 180 milliarder kroner er Square klar til at overtage det australske fintech-selskab Afterpay.

Det vil være det største opkøb for Square nogensinde.

Det skriver Wall Street Journal.

Afterpay står bag en platform, der især er kendt for mulighed for 'køb nu - betal senere'-service, der gør det muligt for kunderne at dele betalinger op i rater.

Kunderne betaler kun et gebyr, hvis de misser en automatisk betaling, en overtrædelse, der også låser deres konto, indtil saldoen er tilbagebetalt.

Australske Afterpay blev etableret i 2014 og har endnu ikke haft en positiv indtjening. Ifølge Square har Afterpay-platformen mere end 16 millioner kunder og en årlig omsætning på lidt under en milliard australske dollar svarende til 4,6 milliarder kroner.

Handlen forventes afsluttet i første kvartal af 2022.

Square- og Twitter-CEO Jack Dorsey mener, at Afterpay er bygget op efter mange af de sammen principper som Square.

"Vi har bygget vores forretning op for at gøre det finansielle system mere fair, tilgængeligt og inkluderende, og Afterpay har opbygget et pålideligt brand, der følger disse principper," lyder det fra Dorsey i en meddelelse.

Det er planen, at Afterpays services skal inkorporeres i Squares services som en ny finansieringsmulig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet