Mærsk smider milliarder efter to logistikvirksomheder med speciale i onlinehandel

A.P. Møller-Mærsk har erhvervet sig hele to logistikvirksomheder med fokus på e-commerce.

Artikel top billede

For rundt regnet en milliard dollar køber A.P Møller-Mærsk-koncernen nu to logistikvirksomheder med speciale i online handel.

Det er fjerde gange, at Mærsk gennem opkøb udvider forretning, skriver Børsen.

Der er tale om de to virksomheder B2C Europe og Visible SCM, der begge har fødderne plantet indenfor logistik og e-handel.

Ifølge Børsen skal Mærsks aggressive opkøb ses i sammenhæng med, at topchef Søren Skou vil have en større del af de traditionelle transportfirmaers forretning ved også at sætte sig tungere på den sidste del af logistikkæden.

Dermed vil Mærsk i større grad kunne dække en samlet, skræddersyet logistikløsning til kunderne, lyder det.

Mærsk er netop også kommet med et flot regnskab for andet kvartal, hvor koncernen solgte for 14,2 milliarder dollar. Desuden ser Mærsk nu ind i rekordoverskud og en pengetank, der for alvor bugner på omkring 200 milliarder kroner.

Den solide økonomi får også Søren Skou til i forbindelse med regnskabet at tale om flere opkøb.

"De stærke pengestrømme og den ekstraordinært høje indtjening betyder, at vi kan investere yderligere, bevare momentum og udvide vores aktiviteter, også igennem opkøb og samtidig sikre attraktive afkast til vores aktionærer," lyder det fra topchefen.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos