It-giganterne kan have set toppen af deres enorme vækst: "Størrelsen er efterhånden blevet en hindring"

I årevis har de største amerikanske it-virksomheders vækst været på himmelflugt. Noget tyder dog på, at væksten ser ud til at have toppet for mange af selskaberne, lyder det fra en ekspert.

Artikel top billede

Politikere som danske Margrethe Vestager kan være med til at sætte en stoppe for den store vækst hos amerikanske it-giganter.

År efter år er størrelsen på it-giganter som Google, Apple, Microsoft og flere andre bare vokset og vokset.

Men den enorme vækst for de største it-virksomheder kan have set toppen. Det mener en række amerikanske og danske finansvirksomheder, skriver Finans.

Ifølge UBS, Citigroup og Nykredit kan stigende regulering af it-virksomhederne og udsigterne til en global skatteaftale være med til at spænde ben for den enorme vækst de største it-virksomheder har oplevet.

"De er blevet så store, at størrelsen efterhånden er blevet en hindring for dem. Jo mere de fylder, jo mere opmærksomhed bliver der skabt om dem. Presset kommer efterhånden fra alle sider," siger Frederik Engholm, chefstrateg i Nykredit til Finans.

EU, med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen, har allerede taget hul på en række diskussioner om lovgivning, der skal tøjle de største it-selskaber.

Samtidig har en lang række amerikanske politikere også fulgt de europæiske politikeres eksempel.

Facebook, Alphabet (der står bag Google), Microsoft Apple og Amazon havde i slutningen af juni måned en markedsværdi på omkring 8.000 milliarder dollars. Det svarer til næsten 50.000 milliarder kkroner eller godt 25 gange det danske bruttonationalprodukt, skriver Finans.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job