It-giganterne kan have set toppen af deres enorme vækst: "Størrelsen er efterhånden blevet en hindring"

I årevis har de største amerikanske it-virksomheders vækst været på himmelflugt. Noget tyder dog på, at væksten ser ud til at have toppet for mange af selskaberne, lyder det fra en ekspert.

Artikel top billede

Politikere som danske Margrethe Vestager kan være med til at sætte en stoppe for den store vækst hos amerikanske it-giganter.

År efter år er størrelsen på it-giganter som Google, Apple, Microsoft og flere andre bare vokset og vokset.

Men den enorme vækst for de største it-virksomheder kan have set toppen. Det mener en række amerikanske og danske finansvirksomheder, skriver Finans.

Ifølge UBS, Citigroup og Nykredit kan stigende regulering af it-virksomhederne og udsigterne til en global skatteaftale være med til at spænde ben for den enorme vækst de største it-virksomheder har oplevet.

"De er blevet så store, at størrelsen efterhånden er blevet en hindring for dem. Jo mere de fylder, jo mere opmærksomhed bliver der skabt om dem. Presset kommer efterhånden fra alle sider," siger Frederik Engholm, chefstrateg i Nykredit til Finans.

EU, med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen, har allerede taget hul på en række diskussioner om lovgivning, der skal tøjle de største it-selskaber.

Samtidig har en lang række amerikanske politikere også fulgt de europæiske politikeres eksempel.

Facebook, Alphabet (der står bag Google), Microsoft Apple og Amazon havde i slutningen af juni måned en markedsværdi på omkring 8.000 milliarder dollars. Det svarer til næsten 50.000 milliarder kkroner eller godt 25 gange det danske bruttonationalprodukt, skriver Finans.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network