Blev lanceret 26 dage efter IBM's PC: Nu fylder Computerworld Danmark 40 år

Artikel top billede

I august 1981 lancerede IBM den første pc med navnet Model 5150. Det var et kraftværk drevet af en 4,77 MHz Intel 8088-processor med Microsofts DOS.

Maskinen, pc'en, var langt fra den første computer, men IBM’s hastigt sammenflikkede udgave skulle blive begyndelsen på noget nyt og stort.

Det samme synes vi også skete 8. september 1981. For blot 26 dage efter IBM's lancering, udkom den danske udgave af Computerworld for første gang.

Hovedhistorien handlede om Regnecentralen og resten af avisen var dedikeret til nyheder om professionel brug af it.

Det er vi sådan set stadig.

For i 40 år har Computerworld været en stærk medspiller til it-erhvervet.

40 års vild udvikling inden for teknologi, salg og brugere

Det var vi gennem gennem 1980'ernes vilde udvikling, gennem 1990'ernes konsolidering og internettets eksplosion. Gennem 00'ernes bristede dot-com-boble, techhgiganternes vækst, cloud-rejsen og senest gennem den store kinesiske entré på it-scenen og den nye kolde krig, der bliver udkæmpet med cybervåben,

Det virkelige arbejde er foregået i laboratoriet, på universiteterne, hos koderne, forretningsudviklerne, sælgerne og hos de stadig mere velforberedte kunder og brugere.

Men jeg og mine forgængere har været privilegerede tilskuere, kritiske analytikere og fremadskuende kommentatorer til og af it-erhvervets eksplosive udvikling.

Når begejstringen bliver for stor er der behov for et kritisk syn

Undervejs har vi, som så mange andre, ladet os fascinere lige lovligt meget af ting, der viste sig at have en begrænset fremtid: Second Life, WAP-teknologi og IT Factory.

Men Computerworld Danmark har også været med til at sætte kritisk fokus på teknologien og branchen - både når relationerne mellem leverandører og offentlige kunder er blevet for tætte, og når teknologi-begejstringen har overskygget behovet for eftertanke, demokratisk debat og kontrol.

Det gør vi, fordi Computerworld Danmark bygger på den vision, som Computerworlds oprindelige stifter, Patrick "Pat" McGovern, formulerede. Han insisterede altid på, at teknologien korrekt anvendt er en positiv forandringskraft for menneskeheden.

Men den korrekte anvendelse kommer ikke af sig selv. Den kræver et forum, hvor både forhåbninger, fejltagelser og fejringer af succeser kan trives.

Det forum har vi søgt at skabe de seneste 40 år på Computerworld.

Derfor vil de næste par uger fejre Computerworld Danmarks fødselsdag her i spalterne. Ikke med historier om os på Computerworld, men med nedslag i seneste 40 år i it-branchen.

Så tak fordi du læser med. Vi ville ikke være Computerworld uden dig som læser.

Lars Jacobsen, chefredaktør

PS: Nedenfor kan du se forsiden af Computerworld fra 8. september 1981.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice