Facebook kan blive tvunget til at sælge fra for 2,5 milliarder kroner

Facebooks millionstore opkøb af virksomheden Giphy kan være konkurrenceforvridende, mener de britiske myndigheder. Selskabet risikerer nu at må give afkald på det nyerhvervede selskab igen.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

De britiske konkurrencemyndigheder kan tvinge Facebook til at sælge den nyerhvervede selskab Giphy.

Som navnet antyder er Giphy et GIF-website, og med opkøbet sætter Facebook, der er verdens største sociale medie, sig altså på en bekymrende stor del af markedet, mener de britiske myndigheder.

Det skriver Reuters.

Facebook har ifølge mediet betalt 400 millioner for selskabet. Det svarer til 2,5 milliarder danske kroner.

Handlen kan dog ende med at blive annulleret af de britiske myndigheder, der mener det kan være konkurrenceforvridende.

"Købet af Giphy kunne få Facebook til at trække GIFs fra konkurerende platforme eller kræve mere persondata for at få adgang til dem. Det fjerne også potentielle konkurrenter for Facebook," lyder det fra Stuart McIntosh, der har ansvaret for den britiske undersøgelse.

Den vurdering er man dog langt fra enig i hos den sociale medie gigant.

"Vi er uenige i CMA's (de britiske myndigheder, red.) vurdering, som vi ikke mener er understøttet af beviser. Vi har bevist, at fusionen er til gode for både borgere og virksomheder i Storbritannien - og i hele verden," lyder det fra en talsperson fra Facebook til Reuters.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland