Facebook kan blive tvunget til at sælge fra for 2,5 milliarder kroner

Facebooks millionstore opkøb af virksomheden Giphy kan være konkurrenceforvridende, mener de britiske myndigheder. Selskabet risikerer nu at må give afkald på det nyerhvervede selskab igen.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

De britiske konkurrencemyndigheder kan tvinge Facebook til at sælge den nyerhvervede selskab Giphy.

Som navnet antyder er Giphy et GIF-website, og med opkøbet sætter Facebook, der er verdens største sociale medie, sig altså på en bekymrende stor del af markedet, mener de britiske myndigheder.

Det skriver Reuters.

Facebook har ifølge mediet betalt 400 millioner for selskabet. Det svarer til 2,5 milliarder danske kroner.

Handlen kan dog ende med at blive annulleret af de britiske myndigheder, der mener det kan være konkurrenceforvridende.

"Købet af Giphy kunne få Facebook til at trække GIFs fra konkurerende platforme eller kræve mere persondata for at få adgang til dem. Det fjerne også potentielle konkurrenter for Facebook," lyder det fra Stuart McIntosh, der har ansvaret for den britiske undersøgelse.

Den vurdering er man dog langt fra enig i hos den sociale medie gigant.

"Vi er uenige i CMA's (de britiske myndigheder, red.) vurdering, som vi ikke mener er understøttet af beviser. Vi har bevist, at fusionen er til gode for både borgere og virksomheder i Storbritannien - og i hele verden," lyder det fra en talsperson fra Facebook til Reuters.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job