Amerikansk teleselskab bekræfter rygter om stort cyberangreb: “Der har været uautoriseret adgang”

Den amerikanske telekæmpe T-Mobile bekræfter, at der har været uautoriseret adgang til selskabets data. Ifølge amerikanske medier kan personfølsomme data på 100 millioner kunder været blevet lækket og sat til salg på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den amerikanske teleudbyder T-Mobile bekræfter nu, at selskabet har været udsat for et større cyberangreb.

“Vi har fastslået, at der har været uautoriseret adgang til visse T-Mobile-data,” skriver T-Mobile på sin hjemmeside.

Det amerikanske teleselskab oplyser, at det endnu ikke har kunne dannet sig et fuldt overblik over sagen, og derfor heller ikke kan oplyse, hvor mange brugere der ramt eller hvilken type, der er berørt.

Medie: 100 millioner brugere ramt
Men det amerikanske medie Motherboard kunne allerede i weekenden berette, at det forlyder, at data på mere end 100 million brugere er blevet stjålet fra T-Mobile og sat til salg online.

Ifølge Motherboard var der blandt andet personnumre, telefonnumre, navne, fysiske adresser, kørerkort-oplysninger og unikke IMEI-numre blandt de lækkede data.

“Undersøgelsen vil tage tid, men vi arbejder med bevidsten om, at det er en sag af presserende karakter,” skriver T-Mobile

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S