Ordrer til udlandet sikrer Netcompany vækst: "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes"

Interview: Omsætningen buldrer afsted for Netcompany, der særligt har haft fokus på markeder uden for Danmarks grænser. Samtidig har coronakrisen ikke været nær så hård ved den danske leverandør, som mange andre it-virksomheder. "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes at levere og sælge meget forretningskritiske systemer,” siger direktør André Rogaczewski til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor omsætningen hos Netcompany stiger med 20 procent
  • Læs hvad det betyder for André Rogaczewski, at antallet af private kontrakter stiger markant
  • Hvorfor resultat ikke følger omsætningen i samme omfang hos den danske it-leverandør
735
3:45 min
Den danske it-leverandør Netcompany hæver omsætningen med mere end 20 procent i det seneste kvartal.

Det skyldes blandt andet et fokus på kerneopgaven, og at Netcompany har kigget ud over Danmarks grænser i en periode, hvor coronakrisen ellers har presset mange virksomheder i det meste af verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job