Ordrer til udlandet sikrer Netcompany vækst: "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes"

Interview: Omsætningen buldrer afsted for Netcompany, der særligt har haft fokus på markeder uden for Danmarks grænser. Samtidig har coronakrisen ikke været nær så hård ved den danske leverandør, som mange andre it-virksomheder. "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes at levere og sælge meget forretningskritiske systemer,” siger direktør André Rogaczewski til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor omsætningen hos Netcompany stiger med 20 procent
  • Læs hvad det betyder for André Rogaczewski, at antallet af private kontrakter stiger markant
  • Hvorfor resultat ikke følger omsætningen i samme omfang hos den danske it-leverandør
735
3:45 min
Den danske it-leverandør Netcompany hæver omsætningen med mere end 20 procent i det seneste kvartal.

Det skyldes blandt andet et fokus på kerneopgaven, og at Netcompany har kigget ud over Danmarks grænser i en periode, hvor coronakrisen ellers har presset mange virksomheder i det meste af verden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S