Ordrer til udlandet sikrer Netcompany vækst: "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes"

Interview: Omsætningen buldrer afsted for Netcompany, der særligt har haft fokus på markeder uden for Danmarks grænser. Samtidig har coronakrisen ikke været nær så hård ved den danske leverandør, som mange andre it-virksomheder. "Selvfølgelig har der været udfordringer undervejs, men overordnet er det lykkedes at levere og sælge meget forretningskritiske systemer,” siger direktør André Rogaczewski til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor omsætningen hos Netcompany stiger med 20 procent
  • Læs hvad det betyder for André Rogaczewski, at antallet af private kontrakter stiger markant
  • Hvorfor resultat ikke følger omsætningen i samme omfang hos den danske it-leverandør
735
3:45 min
Den danske it-leverandør Netcompany hæver omsætningen med mere end 20 procent i det seneste kvartal.

Det skyldes blandt andet et fokus på kerneopgaven, og at Netcompany har kigget ud over Danmarks grænser i en periode, hvor coronakrisen ellers har presset mange virksomheder i det meste af verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S