Better Collective-rigmænd skyder 100 millioner kroner ind i ny venturefond: Gør klar til investeringer

Rigmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder 100 millioner kroner ind ny venturefond, som nu skal investeres i nordiske startups.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

De to rigmænd bag den danske betting-succes Better Collective, Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, pumper mere end 100 millioner kroner ind i en ny venturefond, Dreamcraft Ventures.

Ifølge Børsen skal pengene over de kommende fire år investeres i nordiske start-up-virksomheder.

Det er målet, at Dreamcraft Ventures skal investere i 15-20 iværksætter-virksomheder, fortæller de til avisen.

Parterne peger på, at det i dag er nødvendigt med store beløb, hvis man vil være med på den nordiske venture-scene, hvor det i dag strømmer ind med international kapital.

Jepser Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har for alvor haft vind i sejlene i de senere år og er blevet milliardærer på deres betting-forretning.

Selskabet købte i foåret amerikanske Action Network for halvanden milliard kroner i sit største opkøb til dato.

Selskabet omsatte i 2020 for knap 100 millioner euro.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job