Better Collective-rigmænd skyder 100 millioner kroner ind i ny venturefond: Gør klar til investeringer

Rigmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder 100 millioner kroner ind ny venturefond, som nu skal investeres i nordiske startups.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

De to rigmænd bag den danske betting-succes Better Collective, Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, pumper mere end 100 millioner kroner ind i en ny venturefond, Dreamcraft Ventures.

Ifølge Børsen skal pengene over de kommende fire år investeres i nordiske start-up-virksomheder.

Det er målet, at Dreamcraft Ventures skal investere i 15-20 iværksætter-virksomheder, fortæller de til avisen.

Parterne peger på, at det i dag er nødvendigt med store beløb, hvis man vil være med på den nordiske venture-scene, hvor det i dag strømmer ind med international kapital.

Jepser Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har for alvor haft vind i sejlene i de senere år og er blevet milliardærer på deres betting-forretning.

Selskabet købte i foåret amerikanske Action Network for halvanden milliard kroner i sit største opkøb til dato.

Selskabet omsatte i 2020 for knap 100 millioner euro.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S