Microsoft vil have dig til at vælge default-browser for hver fil-type, hvis du vil skifte væk fra Edge i Windows 11

Microsoft bliver mødt med kritik over, at det med den kommende Windows 11 bliver en langt mere kompliceret affære at vælge en anden browser end Microsofts egen Edge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft står til at gøre til det en kompliceret proces at vælge default-browser i det kommende styresystem Windows 11.

Som Microsofts styresystem bliver Windows 11 leveret med Microsoft-browseren Edge som standards-browser.

Ønsker man som bruger at vælge en anden browser som standard-browser - eksempelvis Googles Chrome-browser - skal man igennem en relativt kompliceret proces med flere skridt end i den nuværende Windows 10 - som flere af Microsofts rivaler på browserområdet også har kritiseret.

Windows 11 er for tiden i preview og har altså ikke fundet sin endelige form endnu.

I preview-versionen skal man som bruger for at skifte default-browser igennem settings-->Apps-->Default Apps. Og her skal man så vælge sin default-app som Chrome, Firefox eller en anden på hver fil og link-type fremfor blot at vælge en default-browser, der gælder hele paletten rundt.

Ifølge ZDNet skal man således eksempelvis vælge Chrome-browser specifikt for hver eneste af de følgende fil- og sitetyper: HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP og HTTPS.

ZDNet konkluderer dog, at det faktisk er ret nemt at vælge default-browser per filtype i Windows 11, som systemet fremstår i preview-udgaven - men at de mange valgmuligheder kan få folk til at give op undervejes og altså dermed automatisk vælge Edge.

Ifølge mediet mødes brugerne desuden med en tekst fra Microsoft, hvis de ønsker at skifte browser i ‘Default App’-funktionen.

Den lyder: “Før du skifter, så prøv Microsoft Edge. Den er hurtig, sikker og bygget til Windows 11.”

Det får tysk-japanske Hiroshi Lockheimer - der er en af opfinderne af Android - til på Twitter at skrive, at han ‘håber,’ at der blot er tale om en preview til udviklerne.

“Dette er fra selskabet, der hævder at være det mest åbne med de fleste valgmuligheder,” skriver han her.

Microsoft meddeler til ZDNet, at selskabet efter feedback fra kunderne vil gøre det muligt for brugerne at håndtere default-settings på et ‘mere detaljeret niveau.’

Derved vil selskabet ‘eliminere app-kategorier og ophæve alle apps til øverste niveau, når det gælder default-oplevelsen.’

Microsoft meddeler samtidig, at Windows 11 ikke bliver en fastlagt størrelse fra begyndelsen.

“Windows 11 vil fortsætte med at udvikle sig over tid,” lyder det fra selskabet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS