Bøger: Kulsort fantasytrilogi afsluttes til september

I september udkommer sidste bind i Joe Abercrombies fantasytrilogi Age of Madness, og det er præcis lige så underholdende, amoralsk og indebrændt som de tre forgængere i First Law Trilogy.

Artikel top billede

Lige siden Ringenes Herre har langt de fleste fantasybøger fokuseret på det entydigt godes kamp mod det entydigt onde.

Samtidig har man næsten altid kunnet åbne bogen med en rimelig formodning om, at det i sidste ende går de slemme typer skidt.

Sådan er det ikke med bøgerne fra Joe Abercrombies hånd. Han er om muligt endnu mere indebrændt og uforudsigelig end George R.R. Martin, når han er bedst. Samtidig er Abercrombies personer ofte nogle ganske amoralske og traumatiserede typer.

De er pragmatikere, der gerne griber til sværdet og heller ikke altid går i vejen for at spænde en modstander fast til en hård og ubehagelig bænk med reb, træk og trisser, der kan gøre vedkommende en del længere i en fart. Abercrombies verden er ikke altid et rart sted.

Til gengæld er bøgerne gennemsyret af sort humor og ofte svært underholdende. Det gjaldt både de tre bøger i First Law Trilogy, som vi tidligere har skrevet om, men også de nyere bøger i The Age of Madness.

Den første bog i The Age of Madness hedder A Little Hatred, mens den næste bærer titlen The Trouble with Peace. Endelig hedder tredje og sidste bind The Wisdom of Crowds og udkommer 14. september.

Trilogien følger bl.a. efterkommere af hovedpersonerne fra First Law Trilogy, mens de forsøger at overleve – og træde deres fjender under fode – i en tid, hvor maskinerne så småt er ved at overtage, men magien nægter at dø helt.

De tre bøger i The Age of Madness kan læses uden man har været omkring First Law Trilogy, men det øger dog fornøjelsen lidt at have kendskab til forgængerne.

Titel: The Age of Madness består af A Little Hatred, The Trouble with Peace, The Wisdom of Crowds (udkommer 14. september) / Forfatter: Joe Abercrombie

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S