Huawei får sjælden tilladelse i USA: Må købe mikrochips til biler for millioner af dollars

Huawei har fået godkendt en licensansøgning, der betyder, at selskabet må købe automobil-chips fra amerikanske virksomheder. Denne godkendelse er en sjældenhed, da det kinesiske tech-selskab har været ramt af stramme handelsrestriktioner fra amerikansk hold.

Artikel top billede

Efter en sortlistning i USA har Huawei haft meget svært ved at handle med amerikanske virksomheder.

Men nu har den kinesiske tele- og netværksgigant fået godkendt licensansøgninger til at købe chips til biler fra amerikanske virksomheder, skriver Reuters.

Licenserne har værdi på flere hundrede millioner af dollar, som Huawei nu kan købe ind for til sin forretning med bilkomponenter.

Under Donald Trumps regeringsperiode i Det Hvide Hus blev Huawei og en række andre tech-selskaber ramt af flere seriøse handelsrestriktioner.

Sanktionerne har blandt andet afskåret selskabet fra vigtige forsyningskæder, hvilket blandt andet fik Huawei til at frasælge mobilbrandet Honor.

Sidenhen har Joe Biden kun forstærket denne politik. Huawei har ikke måtte købe amerikanske licenser til at bruge i 5G-enheder eksempelvis.

Men nu forlyder det sig, at amerikanske myndigheder har givet Huawei lov til at købe chips og komponenter til eksempelvis videoskærme og sensorer inden for bilindustrien.

Ifølge mediet er det komponenter, der ikke anses for værende sofistikerede, hvilket sænker barren for, hvad amerikanerne er villige til at sælge, lyder det.

Denne handelstilladelse sker ligeledes efter, at Huawei delvist har sadlet om, hvor der blandt andet er kommet fokus på en forretning med elbiler.

Huawei har nemlig mødt meget modstand fra den vestlige verden, både hvad angår smartphones men også salg af 5G- og telekommunikationsudstyr, hvor selskabet ellers er verdens største producent.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,