Huawei får sjælden tilladelse i USA: Må købe mikrochips til biler for millioner af dollars

Huawei har fået godkendt en licensansøgning, der betyder, at selskabet må købe automobil-chips fra amerikanske virksomheder. Denne godkendelse er en sjældenhed, da det kinesiske tech-selskab har været ramt af stramme handelsrestriktioner fra amerikansk hold.

Artikel top billede

Efter en sortlistning i USA har Huawei haft meget svært ved at handle med amerikanske virksomheder.

Men nu har den kinesiske tele- og netværksgigant fået godkendt licensansøgninger til at købe chips til biler fra amerikanske virksomheder, skriver Reuters.

Licenserne har værdi på flere hundrede millioner af dollar, som Huawei nu kan købe ind for til sin forretning med bilkomponenter.

Under Donald Trumps regeringsperiode i Det Hvide Hus blev Huawei og en række andre tech-selskaber ramt af flere seriøse handelsrestriktioner.

Sanktionerne har blandt andet afskåret selskabet fra vigtige forsyningskæder, hvilket blandt andet fik Huawei til at frasælge mobilbrandet Honor.

Sidenhen har Joe Biden kun forstærket denne politik. Huawei har ikke måtte købe amerikanske licenser til at bruge i 5G-enheder eksempelvis.

Men nu forlyder det sig, at amerikanske myndigheder har givet Huawei lov til at købe chips og komponenter til eksempelvis videoskærme og sensorer inden for bilindustrien.

Ifølge mediet er det komponenter, der ikke anses for værende sofistikerede, hvilket sænker barren for, hvad amerikanerne er villige til at sælge, lyder det.

Denne handelstilladelse sker ligeledes efter, at Huawei delvist har sadlet om, hvor der blandt andet er kommet fokus på en forretning med elbiler.

Huawei har nemlig mødt meget modstand fra den vestlige verden, både hvad angår smartphones men også salg af 5G- og telekommunikationsudstyr, hvor selskabet ellers er verdens største producent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S