Microsoft sender Java 7 på pension til sommer: Du bør allerede nu skifte til Java 8 eller Java 11

Microsoft sender Java 7 til de evige jagtmarker til sommer, hvor selskabet for altid vil stoppe med at opdatere programmet. Du bør allerede nu overveje at opgradere, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft sender om mindre end et år Java 7 til de evige jagtmarker fra Azure App Service, hvor Microsoft vil stoppe helt med at udsende opdateringer og sikkerheds-patches til teknologien.

Det kommer helt præcist til at ske 29. juli 2022, hvor Microsoft vil udsende den definitivt allersidste opdatering til Java 7 i Azure App Service.

Azure App Service anvendes som bekendt til alskens værktøjer til web-applikationer - herunder Ruby, Python, PHP, .Net og Java.

Opgrader nu

Selv om der altså er et stykke tid til denne sidste nadver, så opfordrer Microsoft alle brugere til hurtigst muligt at bide i det sure æble og opgradere til enten Java 8 eller Java 11.

“Opgrader dine Web Apps til Java 11 eller Java 8 for at minimere risiko og potentielle sårbarheder,” lyder det fra Microsoft.

Skal det være den eller den anden version afhænger helt og holdent af de workloads, som Java-versionen skal anvendes til,

Java 11 står til i LTS-releasen [Long Term Support, red] af OpenJDK at bliver supporteret helt frem til oktober 2024, mens den kommende Java 17 vil modtage opdateringer og lignende fra Microsoft frem til i hvert fald september 2027.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS