Microsoft sender Java 7 på pension til sommer: Du bør allerede nu skifte til Java 8 eller Java 11

Microsoft sender Java 7 til de evige jagtmarker til sommer, hvor selskabet for altid vil stoppe med at opdatere programmet. Du bør allerede nu overveje at opgradere, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft sender om mindre end et år Java 7 til de evige jagtmarker fra Azure App Service, hvor Microsoft vil stoppe helt med at udsende opdateringer og sikkerheds-patches til teknologien.

Det kommer helt præcist til at ske 29. juli 2022, hvor Microsoft vil udsende den definitivt allersidste opdatering til Java 7 i Azure App Service.

Azure App Service anvendes som bekendt til alskens værktøjer til web-applikationer - herunder Ruby, Python, PHP, .Net og Java.

Opgrader nu

Selv om der altså er et stykke tid til denne sidste nadver, så opfordrer Microsoft alle brugere til hurtigst muligt at bide i det sure æble og opgradere til enten Java 8 eller Java 11.

“Opgrader dine Web Apps til Java 11 eller Java 8 for at minimere risiko og potentielle sårbarheder,” lyder det fra Microsoft.

Skal det være den eller den anden version afhænger helt og holdent af de workloads, som Java-versionen skal anvendes til,

Java 11 står til i LTS-releasen [Long Term Support, red] af OpenJDK at bliver supporteret helt frem til oktober 2024, mens den kommende Java 17 vil modtage opdateringer og lignende fra Microsoft frem til i hvert fald september 2027.

Læses lige nu

    Annonce

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S