Microsoft sender Java 7 på pension til sommer: Du bør allerede nu skifte til Java 8 eller Java 11

Microsoft sender Java 7 til de evige jagtmarker til sommer, hvor selskabet for altid vil stoppe med at opdatere programmet. Du bør allerede nu overveje at opgradere, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft sender om mindre end et år Java 7 til de evige jagtmarker fra Azure App Service, hvor Microsoft vil stoppe helt med at udsende opdateringer og sikkerheds-patches til teknologien.

Det kommer helt præcist til at ske 29. juli 2022, hvor Microsoft vil udsende den definitivt allersidste opdatering til Java 7 i Azure App Service.

Azure App Service anvendes som bekendt til alskens værktøjer til web-applikationer - herunder Ruby, Python, PHP, .Net og Java.

Opgrader nu

Selv om der altså er et stykke tid til denne sidste nadver, så opfordrer Microsoft alle brugere til hurtigst muligt at bide i det sure æble og opgradere til enten Java 8 eller Java 11.

“Opgrader dine Web Apps til Java 11 eller Java 8 for at minimere risiko og potentielle sårbarheder,” lyder det fra Microsoft.

Skal det være den eller den anden version afhænger helt og holdent af de workloads, som Java-versionen skal anvendes til,

Java 11 står til i LTS-releasen [Long Term Support, red] af OpenJDK at bliver supporteret helt frem til oktober 2024, mens den kommende Java 17 vil modtage opdateringer og lignende fra Microsoft frem til i hvert fald september 2027.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S