Svenske myndigheder tester lige nu 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams

Sverige er godt i gang med at teste 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams, som flere myndigheder ikke vil anvende på grund af risiko for overvågning.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

De svenske myndigheder er i gang med at teste hele 50 alternativer til Microsoft Teams. Fælles for alle de alternative samarbejds-løsninger er, at de er europæiske.

Det sker efter, at en lang række svenske myndigheder har sagt nej til at anvende Microsoft Teams på grund af løsningens amerikanske ophav.

De frygter kort og godt, at vigtige og følsomme oplysninger om svenske borgere vil kunne ende i hænderne på amerikanske efterretningstjenester via Teams.

Blandt mange andre har det svenske skattevæsen Skatterverket og inddrivelsesmyndigheden Kronofogden og arbejdsformidlingen, sagt nej til Teams.

De har nu sammen med blandt andet Bolagsverket, Trafikverket og Länsstyrelsen samlet sig i en arbejdsgruppe, som altså nu er ved at finde alternative løsninger.

Til Computerworlds svenske søstermedie, ComputerSweden, siger Peter Nordström fra Skatteverket, at målet er at komme ned på en bruttoliste på 20 alternative løsninger.

Han siger, at der for tiden kun findes et par løsninger, som kan sammenlignes med Teams som samlet løsning.

Derfor kigger man blandt andet på ‘best-of-breed,’ hvor der sammensættes et samlet system af en række forskellige komponenter - eksempelvis dokumenthåndtering, whiteboard og lignende.

De fleste af de testede løsninger kan køres on prem i egne datacentre, siger han.

“Der er flere svenske leverandører. Der findes også systemintegratorer, som anvender amerikansk teknologi, men som sælger det som deres egne tjenester. Uden forbindelse til det amerikanske selskab, slipper vi for de juridiske udfordringer,” siger han.

Det gælder eksempelvis Capgemini og Orange, der i Frankrig udbyder versioner af Microsofts software i eget selskab og med udgangspunkt i et fransk datacenter, hedder det.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job