Svenske myndigheder tester lige nu 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams

Sverige er godt i gang med at teste 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams, som flere myndigheder ikke vil anvende på grund af risiko for overvågning.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

De svenske myndigheder er i gang med at teste hele 50 alternativer til Microsoft Teams. Fælles for alle de alternative samarbejds-løsninger er, at de er europæiske.

Det sker efter, at en lang række svenske myndigheder har sagt nej til at anvende Microsoft Teams på grund af løsningens amerikanske ophav.

De frygter kort og godt, at vigtige og følsomme oplysninger om svenske borgere vil kunne ende i hænderne på amerikanske efterretningstjenester via Teams.

Blandt mange andre har det svenske skattevæsen Skatterverket og inddrivelsesmyndigheden Kronofogden og arbejdsformidlingen, sagt nej til Teams.

De har nu sammen med blandt andet Bolagsverket, Trafikverket og Länsstyrelsen samlet sig i en arbejdsgruppe, som altså nu er ved at finde alternative løsninger.

Til Computerworlds svenske søstermedie, ComputerSweden, siger Peter Nordström fra Skatteverket, at målet er at komme ned på en bruttoliste på 20 alternative løsninger.

Han siger, at der for tiden kun findes et par løsninger, som kan sammenlignes med Teams som samlet løsning.

Derfor kigger man blandt andet på ‘best-of-breed,’ hvor der sammensættes et samlet system af en række forskellige komponenter - eksempelvis dokumenthåndtering, whiteboard og lignende.

De fleste af de testede løsninger kan køres on prem i egne datacentre, siger han.

“Der er flere svenske leverandører. Der findes også systemintegratorer, som anvender amerikansk teknologi, men som sælger det som deres egne tjenester. Uden forbindelse til det amerikanske selskab, slipper vi for de juridiske udfordringer,” siger han.

Det gælder eksempelvis Capgemini og Orange, der i Frankrig udbyder versioner af Microsofts software i eget selskab og med udgangspunkt i et fransk datacenter, hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS