Svenske myndigheder tester lige nu 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams

Sverige er godt i gang med at teste 50 europæiske alternativer til Microsoft Teams, som flere myndigheder ikke vil anvende på grund af risiko for overvågning.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

De svenske myndigheder er i gang med at teste hele 50 alternativer til Microsoft Teams. Fælles for alle de alternative samarbejds-løsninger er, at de er europæiske.

Det sker efter, at en lang række svenske myndigheder har sagt nej til at anvende Microsoft Teams på grund af løsningens amerikanske ophav.

De frygter kort og godt, at vigtige og følsomme oplysninger om svenske borgere vil kunne ende i hænderne på amerikanske efterretningstjenester via Teams.

Blandt mange andre har det svenske skattevæsen Skatterverket og inddrivelsesmyndigheden Kronofogden og arbejdsformidlingen, sagt nej til Teams.

De har nu sammen med blandt andet Bolagsverket, Trafikverket og Länsstyrelsen samlet sig i en arbejdsgruppe, som altså nu er ved at finde alternative løsninger.

Til Computerworlds svenske søstermedie, ComputerSweden, siger Peter Nordström fra Skatteverket, at målet er at komme ned på en bruttoliste på 20 alternative løsninger.

Han siger, at der for tiden kun findes et par løsninger, som kan sammenlignes med Teams som samlet løsning.

Derfor kigger man blandt andet på ‘best-of-breed,’ hvor der sammensættes et samlet system af en række forskellige komponenter - eksempelvis dokumenthåndtering, whiteboard og lignende.

De fleste af de testede løsninger kan køres on prem i egne datacentre, siger han.

“Der er flere svenske leverandører. Der findes også systemintegratorer, som anvender amerikansk teknologi, men som sælger det som deres egne tjenester. Uden forbindelse til det amerikanske selskab, slipper vi for de juridiske udfordringer,” siger han.

Det gælder eksempelvis Capgemini og Orange, der i Frankrig udbyder versioner af Microsofts software i eget selskab og med udgangspunkt i et fransk datacenter, hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS