Store svenske myndigheder dropper Microsoft Teams: Nu går arbejdsgruppe på jagt efter alternativer

En række tunge svenske myndigheder har valgt at droppe brugen af Microsoft Teams. Det er på grund af frygten for, at informationer om svenske borgere havner hos amerikanske efterretningstjenester. Derfor er otte myndigheder nu gået sammen i en arbejdsgruppe, der skal finde en række alternativer.

Artikel top billede

En række tunge svenske myndigheder har droppet Microsoft Teams som samarbejdsværktøj.

Det sker på baggrund af frygten om, at data om svenske borgere skulle ende op i hænderne på amerikanske efterretningstjenester, skriver svenske SVT.

Det vil være et problem, lyder det fra Krister Dackland, it-chef i den svenske myndighed Arbetsförmedlingen, da programmet blotter en række informationer.

"Folk er logget ind som sig selv. Man kan se, hvem der taler til hvem og man kan se organisatoriske strukturer," lyder det.

Arbetsförmedlingen er en af de seneste myndigheder, der har skrottet Teams. Hertil kommer skattemyndigheden Skatteverket og indrivelsesenheden Kronofogdemyndigheten.

Nu er otte svenske myndigheder derfor gået sammen og dannet en arbejdsgruppe, der til efteråret skal præsentere en række alternativer til Microsofts udbredte værktøj.

Schrems II igangsatte lavine

Microsoft Teams er stormet frem i mange lande, heriblandt Sverige, under coronapandemien. Men værktøjet gemmer personlige oplysninger om brugerne på servere i USA, og det er dette scenarie, der vækker bekymring.

For et år siden meldte den betygtede Schrems II-dom sin ankomst. EU-domstolen besluttede dermed, at de amerikanske cloud-udbydere ikke opnår et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau, der kræves i forboindelse med GDPR.

Derfor påpeger Daniel Melin, strateg ved de svenske skattemyndigheder, overfor SVT, at det som Teams gør i dag, ikke er lovligt i henhold til den nye lovgivning.

Den måde, hvorpå Teams håndtere data, kan desuden være i konflikt med en svensk lov omkring offentliggørelse og hemmeligholdelse.

Det er denne fortolkning af loven, som flere svenske myndigheder nu har taget i brug. Den amerikanske efterretningstjeneste, CIA, har nemlig mulighed for at bede om udlevering af personlige oplysninger på svenskere, når data befinder sig i USA, skriver mediet.

Det er dog ikke alle svenske mydigheder, der har fravlagt Teams. En række Universiteter benytter sig eksempelvis af Microsoft-programmet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos