Store svenske myndigheder dropper Microsoft Teams: Nu går arbejdsgruppe på jagt efter alternativer

En række tunge svenske myndigheder har valgt at droppe brugen af Microsoft Teams. Det er på grund af frygten for, at informationer om svenske borgere havner hos amerikanske efterretningstjenester. Derfor er otte myndigheder nu gået sammen i en arbejdsgruppe, der skal finde en række alternativer.

Artikel top billede

En række tunge svenske myndigheder har droppet Microsoft Teams som samarbejdsværktøj.

Det sker på baggrund af frygten om, at data om svenske borgere skulle ende op i hænderne på amerikanske efterretningstjenester, skriver svenske SVT.

Det vil være et problem, lyder det fra Krister Dackland, it-chef i den svenske myndighed Arbetsförmedlingen, da programmet blotter en række informationer.

"Folk er logget ind som sig selv. Man kan se, hvem der taler til hvem og man kan se organisatoriske strukturer," lyder det.

Arbetsförmedlingen er en af de seneste myndigheder, der har skrottet Teams. Hertil kommer skattemyndigheden Skatteverket og indrivelsesenheden Kronofogdemyndigheten.

Nu er otte svenske myndigheder derfor gået sammen og dannet en arbejdsgruppe, der til efteråret skal præsentere en række alternativer til Microsofts udbredte værktøj.

Schrems II igangsatte lavine

Microsoft Teams er stormet frem i mange lande, heriblandt Sverige, under coronapandemien. Men værktøjet gemmer personlige oplysninger om brugerne på servere i USA, og det er dette scenarie, der vækker bekymring.

For et år siden meldte den betygtede Schrems II-dom sin ankomst. EU-domstolen besluttede dermed, at de amerikanske cloud-udbydere ikke opnår et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau, der kræves i forboindelse med GDPR.

Derfor påpeger Daniel Melin, strateg ved de svenske skattemyndigheder, overfor SVT, at det som Teams gør i dag, ikke er lovligt i henhold til den nye lovgivning.

Den måde, hvorpå Teams håndtere data, kan desuden være i konflikt med en svensk lov omkring offentliggørelse og hemmeligholdelse.

Det er denne fortolkning af loven, som flere svenske myndigheder nu har taget i brug. Den amerikanske efterretningstjeneste, CIA, har nemlig mulighed for at bede om udlevering af personlige oplysninger på svenskere, når data befinder sig i USA, skriver mediet.

Det er dog ikke alle svenske mydigheder, der har fravlagt Teams. En række Universiteter benytter sig eksempelvis af Microsoft-programmet.

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S