Elon Musks StarLink runder 100.000 solgte 'Dishy McFlatface'-rum-terminaler

Elon Musk-selskabet StarLink runder 100.000 solgte terminaler, der skal anvendes til at hente internet ned fra rummet via Elon Musks internet-satelitter.

Artikel top billede

Elon Musk er godt på vej mod målet om at sikre verden internet fra rummet via en sværm af små internet-satelitter.

Selskabet Starlink har allerede opsendt 1.700 satelitter, som er blevet bragt i kredsløb af Elon Musks egne Falcon-raketter, som opsendes af selskabet SpaceX.

Internet-signalet fra satellitterne skal på jorden modtages og sendes fra en række terminaler, som selskabet begyndte at sælge som beta-versioner i slutningen af 2020.

Og nu melder selskabet, at man har rundet 100.000 solgte terminaler - og allerede nu har modtaget ordrer på yderligere omkring en halv million terminaler.

TechCrunch skriver, at mange af de små terminaler er blevet købt af brugere, som bor i afsides egne af verden, hvor der ikke er adgang til internet ad klassisk vej.

Kunderne har betalt 499 dollar - knap 3.300 kroner - som engangs-betaling for at modtage en terminal (som SpaceX omtaler som “Dishy McFlatface’), WiFi-router, strømforsyning, kabler og tripod.

Det er planen, at SpaceX i alt vil opsende enorme 30.000 Starlink-satellitter, som skal transmittere til millioner af kunder verden over.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS