Kinas unge er rasende: Du må have sex som 14-årig, tage arbejde som 16-årig "men du skal være 18 år for at spille computerspil"

"En joke" bliver de nye regler for kinesiske mindreårige kaldt. Kina strammer nu yderligere kinesiske unges computerspilforbrug, og det har vækket vrede på sociale medier.

Artikel top billede

De unge kinesere har ikke holdt sig tilbage for at kritisere de nye regler om, at mindreårige fra i morgen - 1. september - kun må spille computerspil i sammenlagt tre timer på en uge.

På sociale medier kan man se de unge computer-entusiaster lufte deres harme over de nye strammere regler.

Det skriver Reuters.

"Denne gruppe bedstefædre og onkler, der laver disse regler og forskrifter, har I nogensinde spillet computerspil? Forstår I, at den bedste alder for e-sportsspillere er i deres teenageår," lyder en kommentar på Kinas mest populære SoMe-platform Weibo.

Fra en anden lyder det:

"Seksuelt samtykke [red. kan du give] som 14-årig, som 16-årig kan du få et arbejde, men du skal være 18 for at spille computerspil. Dette er virkelig en joke."

Ifølge de kinesiske myndigheder, er begrænsningerne nødvendige for at stoppe det voksende "spilmisbrug", som det hævdes at være en stigende landeplage.

Det regerende kommunistpartis officielle medie Peoples Daily skriver ligefrem, at regering måtte være "hensynsløs" da onlinespil har dårlig indflydelse på både de unges studieliv samt deres fysiske og psykiske sundhed.

De nye stramninger rammer allerede spil-industrien hård. Flere af de kinesiske spilselskaber oplever fald i deres aktier efter udmeldingen om de nye regler.

Og det er præcis, hvad reglerne sigter mod - at ramme spilindustrien, som får mere og mere magt og indflydelse over samfundet.

Reglerne lægger ansvaret for det begrænsede spilforbrug på spilindustrien selv, og det meldes ud, at man ikke akter at straffe enekltpersoner, der overtræder de tre timers onlinespil, ved eksempelvis at logge ind med deres forældres spil-ID.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S