Kinas unge er rasende: Du må have sex som 14-årig, tage arbejde som 16-årig "men du skal være 18 år for at spille computerspil"

"En joke" bliver de nye regler for kinesiske mindreårige kaldt. Kina strammer nu yderligere kinesiske unges computerspilforbrug, og det har vækket vrede på sociale medier.

Artikel top billede

De unge kinesere har ikke holdt sig tilbage for at kritisere de nye regler om, at mindreårige fra i morgen - 1. september - kun må spille computerspil i sammenlagt tre timer på en uge.

På sociale medier kan man se de unge computer-entusiaster lufte deres harme over de nye strammere regler.

Det skriver Reuters.

"Denne gruppe bedstefædre og onkler, der laver disse regler og forskrifter, har I nogensinde spillet computerspil? Forstår I, at den bedste alder for e-sportsspillere er i deres teenageår," lyder en kommentar på Kinas mest populære SoMe-platform Weibo.

Fra en anden lyder det:

"Seksuelt samtykke [red. kan du give] som 14-årig, som 16-årig kan du få et arbejde, men du skal være 18 for at spille computerspil. Dette er virkelig en joke."

Ifølge de kinesiske myndigheder, er begrænsningerne nødvendige for at stoppe det voksende "spilmisbrug", som det hævdes at være en stigende landeplage.

Det regerende kommunistpartis officielle medie Peoples Daily skriver ligefrem, at regering måtte være "hensynsløs" da onlinespil har dårlig indflydelse på både de unges studieliv samt deres fysiske og psykiske sundhed.

De nye stramninger rammer allerede spil-industrien hård. Flere af de kinesiske spilselskaber oplever fald i deres aktier efter udmeldingen om de nye regler.

Og det er præcis, hvad reglerne sigter mod - at ramme spilindustrien, som får mere og mere magt og indflydelse over samfundet.

Reglerne lægger ansvaret for det begrænsede spilforbrug på spilindustrien selv, og det meldes ud, at man ikke akter at straffe enekltpersoner, der overtræder de tre timers onlinespil, ved eksempelvis at logge ind med deres forældres spil-ID.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network