KMD-selskabet Edlund taber millioner af kroner for tredje år i træk

KMD-selskabet Edlund lander for tredje år i træk million-underskud og taber næsten syv millioner kroner på driften, mens omsætningen dykker med 10 procent. Selskabet har sagt farvel til næsten hver tredje medarbejder.

Artikel top billede

KMD-selskabet Edlund taber for tredje år i træk millioner af kroner, mens omsætningen dykker, og selve den livsvigtige drift giver underskud i million-klassen.

Selskabets netop offentliggjorde regnskab for det forskudte regnskabsår 2020/21 - der går fra 1. april til 31. marts - viser, at det i de seneste tre år har tabt samlet set næsten 15 millioner kroner på bundlinien.

Edlund har på den rå drift - altså uden medregning af diverse finansielle teknikaliteter - tabt 6,9 millioner kroner i det seneste år.

Det er selskabets største driftsunderskud til dato. Edlund har tabt penge på driften hvert år i de seneste tre år og har her samlet set landet driftsunderskud på 13,4 millioner kroner.

Edlund har i det seneste år skåret kraftigt ned for mandskabet, som er blevet reduceret med hele 32 procent i forhold til forrige regnskabsår - altså hver tredje stilling

Det svarer til, at Edlund har fjernet 79 fuldtidsstillinger fra organisationen, som i gennemsnit i regnskabsåret bestod af 166 fuldtidsstillinger.

Årsregnskabet viser da også, at Edlunds soliditetsgrad - som jo er udtryk for selskabets evne til at bære underskud - er styrtdykket i de senere år i takt med, at underskuddene har ramt selskabet.

Edlunds ledelse med direktør Gert Bendsen i spidsen skriver i regnskabs-beretningen, at den finder resultatet tilfredsstillende.

“Resultatet er faldet i forhold til forrige år på grund af faldende omsætning på professionelle services efter færdiggørelse af et stort implementerings-projekt,” lyder det fra Edlund.

Til ITWatch siger Gert Bendsen, at det drejer sig om færdiggørelse af et stort projekt hos Velliv.

Han peger her på, at underskuddet blandt andet skyldes, at Edlund er blevet forsinket med at levere en standardløsning til Pensam, som i sommer blev sendt i test.

Hertil kommer, at Edlund er i gang med omlægge fra konsulentsalg til licenssalg, hvilket også har ramt toplinien.

Du finder hele Edlunds regnskab her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job