KMD-selskabet Edlund taber millioner af kroner for tredje år i træk

KMD-selskabet Edlund lander for tredje år i træk million-underskud og taber næsten syv millioner kroner på driften, mens omsætningen dykker med 10 procent. Selskabet har sagt farvel til næsten hver tredje medarbejder.

Artikel top billede

KMD-selskabet Edlund taber for tredje år i træk millioner af kroner, mens omsætningen dykker, og selve den livsvigtige drift giver underskud i million-klassen.

Selskabets netop offentliggjorde regnskab for det forskudte regnskabsår 2020/21 - der går fra 1. april til 31. marts - viser, at det i de seneste tre år har tabt samlet set næsten 15 millioner kroner på bundlinien.

Edlund har på den rå drift - altså uden medregning af diverse finansielle teknikaliteter - tabt 6,9 millioner kroner i det seneste år.

Det er selskabets største driftsunderskud til dato. Edlund har tabt penge på driften hvert år i de seneste tre år og har her samlet set landet driftsunderskud på 13,4 millioner kroner.

Edlund har i det seneste år skåret kraftigt ned for mandskabet, som er blevet reduceret med hele 32 procent i forhold til forrige regnskabsår - altså hver tredje stilling

Det svarer til, at Edlund har fjernet 79 fuldtidsstillinger fra organisationen, som i gennemsnit i regnskabsåret bestod af 166 fuldtidsstillinger.

Årsregnskabet viser da også, at Edlunds soliditetsgrad - som jo er udtryk for selskabets evne til at bære underskud - er styrtdykket i de senere år i takt med, at underskuddene har ramt selskabet.

Edlunds ledelse med direktør Gert Bendsen i spidsen skriver i regnskabs-beretningen, at den finder resultatet tilfredsstillende.

“Resultatet er faldet i forhold til forrige år på grund af faldende omsætning på professionelle services efter færdiggørelse af et stort implementerings-projekt,” lyder det fra Edlund.

Til ITWatch siger Gert Bendsen, at det drejer sig om færdiggørelse af et stort projekt hos Velliv.

Han peger her på, at underskuddet blandt andet skyldes, at Edlund er blevet forsinket med at levere en standardløsning til Pensam, som i sommer blev sendt i test.

Hertil kommer, at Edlund er i gang med omlægge fra konsulentsalg til licenssalg, hvilket også har ramt toplinien.

Du finder hele Edlunds regnskab her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S