KMD-selskabet Edlund taber millioner af kroner for tredje år i træk

KMD-selskabet Edlund lander for tredje år i træk million-underskud og taber næsten syv millioner kroner på driften, mens omsætningen dykker med 10 procent. Selskabet har sagt farvel til næsten hver tredje medarbejder.

Artikel top billede

KMD-selskabet Edlund taber for tredje år i træk millioner af kroner, mens omsætningen dykker, og selve den livsvigtige drift giver underskud i million-klassen.

Selskabets netop offentliggjorde regnskab for det forskudte regnskabsår 2020/21 - der går fra 1. april til 31. marts - viser, at det i de seneste tre år har tabt samlet set næsten 15 millioner kroner på bundlinien.

Edlund har på den rå drift - altså uden medregning af diverse finansielle teknikaliteter - tabt 6,9 millioner kroner i det seneste år.

Det er selskabets største driftsunderskud til dato. Edlund har tabt penge på driften hvert år i de seneste tre år og har her samlet set landet driftsunderskud på 13,4 millioner kroner.

Edlund har i det seneste år skåret kraftigt ned for mandskabet, som er blevet reduceret med hele 32 procent i forhold til forrige regnskabsår - altså hver tredje stilling

Det svarer til, at Edlund har fjernet 79 fuldtidsstillinger fra organisationen, som i gennemsnit i regnskabsåret bestod af 166 fuldtidsstillinger.

Årsregnskabet viser da også, at Edlunds soliditetsgrad - som jo er udtryk for selskabets evne til at bære underskud - er styrtdykket i de senere år i takt med, at underskuddene har ramt selskabet.

Edlunds ledelse med direktør Gert Bendsen i spidsen skriver i regnskabs-beretningen, at den finder resultatet tilfredsstillende.

“Resultatet er faldet i forhold til forrige år på grund af faldende omsætning på professionelle services efter færdiggørelse af et stort implementerings-projekt,” lyder det fra Edlund.

Til ITWatch siger Gert Bendsen, at det drejer sig om færdiggørelse af et stort projekt hos Velliv.

Han peger her på, at underskuddet blandt andet skyldes, at Edlund er blevet forsinket med at levere en standardløsning til Pensam, som i sommer blev sendt i test.

Hertil kommer, at Edlund er i gang med omlægge fra konsulentsalg til licenssalg, hvilket også har ramt toplinien.

Du finder hele Edlunds regnskab her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job