Trodsig Google anker fransk milliardbøde

I juli blev Google i dømt en gigantisk møde af de franske monopolmyndigheder, men den afgørelse vælger søgegiganten nu at anke.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Søgegiganten Google har besluttet sig for anke den bøde på 3,7 milliarder kroner, som selskabet blev i dømt i juli.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Vi er uenige i nogle af de juridiske dele, og vi mener, at beløbets størrelse er uforholdsmæssig stort sammenlignet med de forsøg, som vi i respekt for den nye lov har gjort for at nå frem til en aftale," siger Sebastien Missoffe, direktør for Google i Frankrig, ifølge Reuters.

Google blev i dømt den enorme bøde, fordi selskabet ikke har levet op til en midlertidig ordrer fra de franske monopolmyndigheder.

De franske myndigheder krævede, at Google skulle indgå i en dialog med franske medier, som ønskede en kompensation for at få vist sit indhold i Googles søgeresultater, men den beslutning ignorerede Google.

"Når myndigheden dekreterer en forpligtelse for et selskab, skal den nøje overholde dette, både i ånden og i bogstavet. Her var det desværre ikke tilfældet," opyste Isabelle de Silva, chef for den franske monopolmyndigheden, da bøden blev udstedt.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job