Trodsig Google anker fransk milliardbøde

I juli blev Google i dømt en gigantisk møde af de franske monopolmyndigheder, men den afgørelse vælger søgegiganten nu at anke.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Søgegiganten Google har besluttet sig for anke den bøde på 3,7 milliarder kroner, som selskabet blev i dømt i juli.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Vi er uenige i nogle af de juridiske dele, og vi mener, at beløbets størrelse er uforholdsmæssig stort sammenlignet med de forsøg, som vi i respekt for den nye lov har gjort for at nå frem til en aftale," siger Sebastien Missoffe, direktør for Google i Frankrig, ifølge Reuters.

Google blev i dømt den enorme bøde, fordi selskabet ikke har levet op til en midlertidig ordrer fra de franske monopolmyndigheder.

De franske myndigheder krævede, at Google skulle indgå i en dialog med franske medier, som ønskede en kompensation for at få vist sit indhold i Googles søgeresultater, men den beslutning ignorerede Google.

"Når myndigheden dekreterer en forpligtelse for et selskab, skal den nøje overholde dette, både i ånden og i bogstavet. Her var det desværre ikke tilfældet," opyste Isabelle de Silva, chef for den franske monopolmyndigheden, da bøden blev udstedt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S