Frankrig idømmer Google svimlende 3,7 milliarder kroner i bøde for ikke at overholde nye copyright-regler

Flere tusind millioner kroner dømmes Google til at betale i Frankrig, efter søgegiganten har nølet med at få aftaler i hus med de franske nyhedsudgivere.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Le kaching siger det franske kasseapperat i dag.

Frankrigs myndighed for konkurrenceovervågning har i dag tildelt søgemaskinegiganten Google en bøde på 500 millioner euro - det der svarer til over 3,7 milliarder danske kroner.

Det skriver Reuters
.

Det store beløb falder, fordi Google ikke har levet op til midlertidige ordrer om fra den franske monopolmyndighed, som udsprang af det nye copyright-direktiv, som trådte i kraft i EU i 2019.

Monopolmyndigheden krævede af Google at åbne samtaler med nyhedsudgivere, der ville forhandle om kompensation inden for tre måneder af udgivernes forespørgsel.

Med direktivet, som Frankrig var det første europæiske land til at implentere i sin lovgivning, skal Google betale landets medier og nyhedsbureuer, hver gang søgemaskinen viser uddrag for deres artikler i sine søgeresultater.

Nu har tech-giganten to måneder til at komme med en plan for, hvordan denne har tænkt sig at kompensere franske nyhedsbureauer og andre udgivere for brugen af deres nyheder. For hver dag efter de to måneder, som Google nøler med at komme op med en plan, vil virksomheden blive pålagt dagbøder på 900.000 euro om dagen.

Google skuffet over beslutningen

Fra Google lyder kommentaren om bøden:

"Vi har handlet i god tro gennem hele processen. Bøden ignorerer vores bestræbelser på at nå til enighed og virkeligheden af, hvordan nyheder fungerer på vores platforme," sagde en talsmand fra den amerikanske søgegigant.

"Indtil i dag er Google det eneste selskab, der har annonceret aftaler om rettigheder."

De franske nyhedsdgivere APIG, SEPM og AFP beskylder dog tech-giganten for netop at tilgå samtalerne med det mål at finde et fælles fodfæste for en aftale.

"Når myndigheden dekreterer en forpligtelse for et selskab, skal den nøje overholde dette, både i ånden og i bogstavet. Her var det desværre ikke tilfældet," konstaterer chef for monopolmyndigheden Isabelle de Silva i en udmelding.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S