Tesla udskyder Cybertruck med et år: Vil først være klar til levering i slutningen af 2022

Tesla udskyder leveringerne af selskabets vilde elbil, Cybertruck, som nu først vil kunne være klar i slutningen af 2022.

Artikel top billede

Tesla udskyder leveringen af den hypede og futuristiske pickup-truck, Cybertruck, som nu tidligst vil kunne leveres om mere end et år, nemlig i slutningen af 2022.

Tesla præsenterede den store pickup-truck i 2019, og dengang lød meldingen fra grundlægger Elon Musk, at den store elbil ville være klar til leveringen i slutningen af 2021.

Men det kommer altså ikke til at ske.

Tesla færdiggjorde først fornylig de sidste ingeniør-arbejder på udformningen af bilen.

Samtidig har Elon Musk meddelt, at der venter et stort udviklingsarbejde - ikke mindst med at bygge produktionsapparat til Cybertrucks såkaldte exoskeleton-chassis, som skal designes og udvikles helt fra bunden.

Ifølge Electrec.co meddeler Elon Musk, at Cybertruck vil blive så proppet med ny teknologi, at det vil blive svært at få gang i stabil masseproduktion.

Ifølge mediet forventer Elon Musk ikke, at der for alvor vil komme gang i masseproduktion af bilen før engang i 2023.

Allerede få dage efter, at Elon Musk havde præsenteret Cybertruck i 2019, havde 200.000 kunder forudbestilt bilen.

Det koster et depositum 1.000 kroner at indlægge en bestilling på bilen. Tesla i Danmark tager fortsat imod bilen.

Tesla Danmark meddeler, at man på selskabets website efter betaling af de 1.000 kroner vil kunne fuldføre konfigurationen af bilen “efterhånden som produktionen nærmer sig i 2022.”

Det kan du læse mere om her

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job