Tesla udskyder Cybertruck med et år: Vil først være klar til levering i slutningen af 2022

Tesla udskyder leveringerne af selskabets vilde elbil, Cybertruck, som nu først vil kunne være klar i slutningen af 2022.

Artikel top billede

Tesla udskyder leveringen af den hypede og futuristiske pickup-truck, Cybertruck, som nu tidligst vil kunne leveres om mere end et år, nemlig i slutningen af 2022.

Tesla præsenterede den store pickup-truck i 2019, og dengang lød meldingen fra grundlægger Elon Musk, at den store elbil ville være klar til leveringen i slutningen af 2021.

Men det kommer altså ikke til at ske.

Tesla færdiggjorde først fornylig de sidste ingeniør-arbejder på udformningen af bilen.

Samtidig har Elon Musk meddelt, at der venter et stort udviklingsarbejde - ikke mindst med at bygge produktionsapparat til Cybertrucks såkaldte exoskeleton-chassis, som skal designes og udvikles helt fra bunden.

Ifølge Electrec.co meddeler Elon Musk, at Cybertruck vil blive så proppet med ny teknologi, at det vil blive svært at få gang i stabil masseproduktion.

Ifølge mediet forventer Elon Musk ikke, at der for alvor vil komme gang i masseproduktion af bilen før engang i 2023.

Allerede få dage efter, at Elon Musk havde præsenteret Cybertruck i 2019, havde 200.000 kunder forudbestilt bilen.

Det koster et depositum 1.000 kroner at indlægge en bestilling på bilen. Tesla i Danmark tager fortsat imod bilen.

Tesla Danmark meddeler, at man på selskabets website efter betaling af de 1.000 kroner vil kunne fuldføre konfigurationen af bilen “efterhånden som produktionen nærmer sig i 2022.”

Det kan du læse mere om her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job