Tesla udskyder Cybertruck med et år: Vil først være klar til levering i slutningen af 2022

Tesla udskyder leveringerne af selskabets vilde elbil, Cybertruck, som nu først vil kunne være klar i slutningen af 2022.

Artikel top billede

Tesla udskyder leveringen af den hypede og futuristiske pickup-truck, Cybertruck, som nu tidligst vil kunne leveres om mere end et år, nemlig i slutningen af 2022.

Tesla præsenterede den store pickup-truck i 2019, og dengang lød meldingen fra grundlægger Elon Musk, at den store elbil ville være klar til leveringen i slutningen af 2021.

Men det kommer altså ikke til at ske.

Tesla færdiggjorde først fornylig de sidste ingeniør-arbejder på udformningen af bilen.

Samtidig har Elon Musk meddelt, at der venter et stort udviklingsarbejde - ikke mindst med at bygge produktionsapparat til Cybertrucks såkaldte exoskeleton-chassis, som skal designes og udvikles helt fra bunden.

Ifølge Electrec.co meddeler Elon Musk, at Cybertruck vil blive så proppet med ny teknologi, at det vil blive svært at få gang i stabil masseproduktion.

Ifølge mediet forventer Elon Musk ikke, at der for alvor vil komme gang i masseproduktion af bilen før engang i 2023.

Allerede få dage efter, at Elon Musk havde præsenteret Cybertruck i 2019, havde 200.000 kunder forudbestilt bilen.

Det koster et depositum 1.000 kroner at indlægge en bestilling på bilen. Tesla i Danmark tager fortsat imod bilen.

Tesla Danmark meddeler, at man på selskabets website efter betaling af de 1.000 kroner vil kunne fuldføre konfigurationen af bilen “efterhånden som produktionen nærmer sig i 2022.”

Det kan du læse mere om her

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S