Open source har enorm økonomisk indvirkning på den europæiske økonomi: Har bidraget med op mod 700 milliarder kroner

Der er seriøs økonomi i open source, slår en ny rapport fra EU-Kommissionen fast. Open source-investeringer har bidraget positivt med op mod 700 milliarder kroner til den europæiske økonomi, lyder det.

Artikel top billede

I 2018 investerede organisationer og virksomheder inden for EU's grænser omkring en milliard euro i open source-software.

Den investering har bidraget positivt med mellem 65 og 95 milliarder euro til den europæiske økonomi, eller hvad der svarer til mellem cirka 480 og 700 milliarder kroner.

Sådan kan man læse i en ny rapport fra EU-Kommissionen, der belyser den indvirkning, open source-software og open source-hardware har på Den Europæiske Unions økonomi.

Rapporten forudser samtidig, at en stigning på 10 procent i bidragene til open source-software årligt vil betyde en stigning på mellem 0,4 og 0,6 procent i EU's BNP.

Det vil kunne lede til yderligere 600 teknologiske startups i unionen, forudser rapporten.

Også den offentlige sektor rundt om i Europa vil kunne høste markante gevinster ved i stigende grad at satse på open source.

"Den offentlige sektor vil ved at anskaffe open source-software i stedet for proprietær software kunne reducere de samlede ejeromkostninger, undgå vendor lock-in og dermed øge sin digitale autonomi," fremgår det af rapporten.

Som led i undersøgelsen har rapporten fremlagt en række specifikke politiske anbefalinger, der skal lede til øget digital autonomi i de europæiske offentlige sektorer, lede til en mere åben forskning og innovation.

På længere sigt er det målet med undersøgelsen, at resultaterne skal understøtte og forstærke udviklingen og brugen af open source inden for EU's grænser.

Du kan dykke ned i detaljerne fra undersøgelsen her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S