Open source har enorm økonomisk indvirkning på den europæiske økonomi: Har bidraget med op mod 700 milliarder kroner

Der er seriøs økonomi i open source, slår en ny rapport fra EU-Kommissionen fast. Open source-investeringer har bidraget positivt med op mod 700 milliarder kroner til den europæiske økonomi, lyder det.

Artikel top billede

I 2018 investerede organisationer og virksomheder inden for EU's grænser omkring en milliard euro i open source-software.

Den investering har bidraget positivt med mellem 65 og 95 milliarder euro til den europæiske økonomi, eller hvad der svarer til mellem cirka 480 og 700 milliarder kroner.

Sådan kan man læse i en ny rapport fra EU-Kommissionen, der belyser den indvirkning, open source-software og open source-hardware har på Den Europæiske Unions økonomi.

Rapporten forudser samtidig, at en stigning på 10 procent i bidragene til open source-software årligt vil betyde en stigning på mellem 0,4 og 0,6 procent i EU's BNP.

Det vil kunne lede til yderligere 600 teknologiske startups i unionen, forudser rapporten.

Også den offentlige sektor rundt om i Europa vil kunne høste markante gevinster ved i stigende grad at satse på open source.

"Den offentlige sektor vil ved at anskaffe open source-software i stedet for proprietær software kunne reducere de samlede ejeromkostninger, undgå vendor lock-in og dermed øge sin digitale autonomi," fremgår det af rapporten.

Som led i undersøgelsen har rapporten fremlagt en række specifikke politiske anbefalinger, der skal lede til øget digital autonomi i de europæiske offentlige sektorer, lede til en mere åben forskning og innovation.

På længere sigt er det målet med undersøgelsen, at resultaterne skal understøtte og forstærke udviklingen og brugen af open source inden for EU's grænser.

Du kan dykke ned i detaljerne fra undersøgelsen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job