Open source har enorm økonomisk indvirkning på den europæiske økonomi: Har bidraget med op mod 700 milliarder kroner

Der er seriøs økonomi i open source, slår en ny rapport fra EU-Kommissionen fast. Open source-investeringer har bidraget positivt med op mod 700 milliarder kroner til den europæiske økonomi, lyder det.

Artikel top billede

I 2018 investerede organisationer og virksomheder inden for EU's grænser omkring en milliard euro i open source-software.

Den investering har bidraget positivt med mellem 65 og 95 milliarder euro til den europæiske økonomi, eller hvad der svarer til mellem cirka 480 og 700 milliarder kroner.

Sådan kan man læse i en ny rapport fra EU-Kommissionen, der belyser den indvirkning, open source-software og open source-hardware har på Den Europæiske Unions økonomi.

Rapporten forudser samtidig, at en stigning på 10 procent i bidragene til open source-software årligt vil betyde en stigning på mellem 0,4 og 0,6 procent i EU's BNP.

Det vil kunne lede til yderligere 600 teknologiske startups i unionen, forudser rapporten.

Også den offentlige sektor rundt om i Europa vil kunne høste markante gevinster ved i stigende grad at satse på open source.

"Den offentlige sektor vil ved at anskaffe open source-software i stedet for proprietær software kunne reducere de samlede ejeromkostninger, undgå vendor lock-in og dermed øge sin digitale autonomi," fremgår det af rapporten.

Som led i undersøgelsen har rapporten fremlagt en række specifikke politiske anbefalinger, der skal lede til øget digital autonomi i de europæiske offentlige sektorer, lede til en mere åben forskning og innovation.

På længere sigt er det målet med undersøgelsen, at resultaterne skal understøtte og forstærke udviklingen og brugen af open source inden for EU's grænser.

Du kan dykke ned i detaljerne fra undersøgelsen her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Everllence

BI Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura