Streaming: Ny dokumentar fortæller hele historien om håbets præsident – og om alle skuffelserne

HBO-serien Obama: In Pursuit of a More Perfect Union fortæller både om det, der lykkedes for USAs første farvede præsident og om alt det, der ikke blev nær så godt som håbet.

Artikel top billede

Barack Obama var som bekendt USA's første farvede præsident, og der var knyttet enorme forventninger til hans embedsperiode.

Det er emnet for den nye HBO-dokumentar i tre dele, Obama: In Pursuit of a More Perfect Union.

Her fortæller man dels om Obamas barndom og ungdom, dels om hans opstigen gennem det demokratiske parti, hvor det ikke er nok at være en flink fyr. Man skal også have rundsave på albuerne.

Men Obama: In Pursuit of a More Perfect Union går i sagens natur også i dybden med det, der blev kronen på værket, nemlig Obamas tid som USA's præsident.

Her blev en række af de ønskede tiltag gennemført. Alligevel kan man med en vis ret hævde, at de to perioder, Nummer 44 fik i Det Hvide Hus, ikke levede op til de vilde håb, mange nærede til den ungdommelige og karismatiske senator fra Illinois.

Det lykkedes eksempelvis ikke Obama at trække USA ud hængedyndet i Afghanistan. Guantanamo blev heller ikke lukket, og sundhedsreformen blev mindre omfattende, end både Obama og hans fæller havde håbet.

Der var også flere våben på private hænder, da Obama fratrådte i januar 2017 end otte år forinden. Samtidig følte mange i arbejderklassen – rimeligt eller ej – at demokraterne ikke rigtig lyttede til dem og deres bekymringer, og USA blev kun endnu mere polariseret under Obama.

Under alle omstændigheder svingede pendulet jo den anden vej og gav Trump fire år på adressen 1600 Pennsylvania Avenue.

Mange af disse emner kommer Obama: In Pursuit of a More Perfect Union også omkring, og dokumentaren er oplagt for de, der interesserer sig for samtidshistorie.

Og skulle man få lyst til at vide endnu mere om de amerikanske præsidenter, er det på sin plads at slå endnu et slag for den fremragende danske podcast POTUS fra Heartbearts og Kongressen, som du kan læse mere om her.

Titel: Obama: In Pursuit of a More Perfect Union (3 afsnit) / Kan streames på HBO Nordic

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS