Streaming: Ny dokumentar fortæller hele historien om håbets præsident – og om alle skuffelserne

HBO-serien Obama: In Pursuit of a More Perfect Union fortæller både om det, der lykkedes for USAs første farvede præsident og om alt det, der ikke blev nær så godt som håbet.

Artikel top billede

Barack Obama var som bekendt USA's første farvede præsident, og der var knyttet enorme forventninger til hans embedsperiode.

Det er emnet for den nye HBO-dokumentar i tre dele, Obama: In Pursuit of a More Perfect Union.

Her fortæller man dels om Obamas barndom og ungdom, dels om hans opstigen gennem det demokratiske parti, hvor det ikke er nok at være en flink fyr. Man skal også have rundsave på albuerne.

Men Obama: In Pursuit of a More Perfect Union går i sagens natur også i dybden med det, der blev kronen på værket, nemlig Obamas tid som USA's præsident.

Her blev en række af de ønskede tiltag gennemført. Alligevel kan man med en vis ret hævde, at de to perioder, Nummer 44 fik i Det Hvide Hus, ikke levede op til de vilde håb, mange nærede til den ungdommelige og karismatiske senator fra Illinois.

Det lykkedes eksempelvis ikke Obama at trække USA ud hængedyndet i Afghanistan. Guantanamo blev heller ikke lukket, og sundhedsreformen blev mindre omfattende, end både Obama og hans fæller havde håbet.

Der var også flere våben på private hænder, da Obama fratrådte i januar 2017 end otte år forinden. Samtidig følte mange i arbejderklassen – rimeligt eller ej – at demokraterne ikke rigtig lyttede til dem og deres bekymringer, og USA blev kun endnu mere polariseret under Obama.

Under alle omstændigheder svingede pendulet jo den anden vej og gav Trump fire år på adressen 1600 Pennsylvania Avenue.

Mange af disse emner kommer Obama: In Pursuit of a More Perfect Union også omkring, og dokumentaren er oplagt for de, der interesserer sig for samtidshistorie.

Og skulle man få lyst til at vide endnu mere om de amerikanske præsidenter, er det på sin plads at slå endnu et slag for den fremragende danske podcast POTUS fra Heartbearts og Kongressen, som du kan læse mere om her.

Titel: Obama: In Pursuit of a More Perfect Union (3 afsnit) / Kan streames på HBO Nordic

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest