Apple inviterer til stor præsentation i næste uge: Nu skal den næste iPhone præsenteres

På tirsdag vil Apple efter alt at dømme løfte sløret for den næste iPhone, der ifølge rygterne vil byde på en helt ny skærmteknologi og en hurtigere processor.

Artikel top billede

Går du og venter utålmodigt på den næste iPhone, så kan du godt sætte kryds i kalenderen tirsdag den 14. steptember.

For her vil Apple formodentligt præsentere den næste iPhone, som muligvis får navnet iPhone 13.

Tirsdag aften dansk tid annoncered Apple eventen under overskriften California Streaming, hvilket må formodes at være et ordspil på The Mamas & The Papas-hittet California Dreamin’.

Corona-pandemien betyder, at der nok engang vil være tale om virtuel event, der vil blive præsenteret fra Apples hovedkvarter i Californien, Apple Park.

Det vil være muligt at følge eventen live på tirsdag klokken 19 dansk tid.

Apples globale marketingschef Greg Joswiak har lagt en video op på det sociale medie Twitter, hvor eventen bliver annonceret. Den kan du se herunder

Det kan du forvente

Det ventes at den næste iPhone vil blive udstyret med en ny og hurtigere processor A15-processor, og derudover har det amerikanske medie Bloomberg skrevet, at Apple muligvis vil introducere en ny skærm-teknologi, som muliggør at skærmen kan være tændt hele tiden, som det allerede i dag kendes fra Apple Watch.

Der går ligeledes rygter om, at Apple også vil introducere en skærm med en opdateringshastighed på 120 hz, som det kendes fra Apples iPad Pro.

Bloomberg har ligeledes vurderet, at den næste iPhone også vil kunne optage endnu bedre video, mens et mindre kamera-indhuk i toppen skærmen vil give et marginalt mindre skærmareal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S