Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

Stort it-nedbrud i Region Hovedstaden har skabt lange ventetider for akuttelefon

Et it-nedbrud hos Region Hovedstaden førte onsdag aften til lange ventetider på akuttelefonen 1813.

Region Hovedstaden var fra onsdag aften ramt af et nedbrud, der skabte lange ventetider på akuttelefonen 1813.

Det oplyser Region Hovedstaden på Twitter.

”It-nedbrud på regionens systemer skaber lange ventetider til 1813. Det vil være stor hjælp, hvis dem med ikke presserende behov for hjælp venter med at ringe."

"Borgere med akut og livstruende sygdom skal ringe 1-1-2. Vi forsøger løse problemet hurtigst muligt,” lyder det i en opdatering fra Regionen.

Oppe at køre igen

Sent onsdag aften var de fleste af Regionens it-systemer oppe at køre igen, oplyser Region Hovedstaden til Ekstra Bladet.

Ifølge Ekstra Blandet har der dog natten igennem pågået det, som regionen kalder for "et større oprydningsarbejde."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere