Mægtige Tata indsætter ny landechef for sin danske forretning: 41-årige Vikram Sharma bliver ny direktør

Det indiske it-konsulenthus Tata Consulting Services skifter ud på den øverste post i den danske forretning, hvor landechef gennem de seneste seks år, Ruchikar Dalela, nu fratræder. Ind kommer 41-årige Vikram Sharma.

Artikel top billede

Det store indiske konsulenthus Tata Consulting Services får ny landechef i Danmark, hvor selskabet efter seks år er blevet ledet af Ruchikar Dalela.

Han fratræder som danske landechef til fordel for en indtil videre ukendt stilling i Tata-koncernen. Selskabet meddeler kortfattet, at han skifter til en ny topstilling i TCS uden for Europa.’

Ruchikar Dalela var landechef for Tata i Finland i godt tre år, inden han i 2015 kom til Danmark.

Tata Consultancy Services indsætter nu istedet 41-årige Vikram Sharma som ny landechef for Danmark.

Han er fundet internt i den danske organisation, idet han siden foråret 2020 har stået i spidsen salget for Tata i Danmark.

Tata Consultancy Services driver en fælles nordisk konsulent-forretning, som med 15.000 medarbejdere fordelt i Norge, Sverige, Finland og Danmark er blandt de helt store i Norden.

Selskabet har dansk hovedkvarter i København, hvor selskabet formelt beskæftiger blot omkring 15 medarbejdere.

Det danske regnskab viser, at Tata Consultancy Services i Danmark i fjor landede en bruttofortjeneste på 10,8 millioner kroner, som udløste et driftsresultat på 400.000 kroner og et samlet overskud på 260.000 kroner.

Ruchikar Dalela har dog tidligere fortalt Computerworld, at TCS reelt i Danmark har omkring 500 ansatte, men at selskabet trækker på omkring 2.300 medarbejdere, der arbejder med de omkring 30 kunder, som TCS har i Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS