Mægtige Tata indsætter ny landechef for sin danske forretning: 41-årige Vikram Sharma bliver ny direktør

Det indiske it-konsulenthus Tata Consulting Services skifter ud på den øverste post i den danske forretning, hvor landechef gennem de seneste seks år, Ruchikar Dalela, nu fratræder. Ind kommer 41-årige Vikram Sharma.

Artikel top billede

Det store indiske konsulenthus Tata Consulting Services får ny landechef i Danmark, hvor selskabet efter seks år er blevet ledet af Ruchikar Dalela.

Han fratræder som danske landechef til fordel for en indtil videre ukendt stilling i Tata-koncernen. Selskabet meddeler kortfattet, at han skifter til en ny topstilling i TCS uden for Europa.’

Ruchikar Dalela var landechef for Tata i Finland i godt tre år, inden han i 2015 kom til Danmark.

Tata Consultancy Services indsætter nu istedet 41-årige Vikram Sharma som ny landechef for Danmark.

Han er fundet internt i den danske organisation, idet han siden foråret 2020 har stået i spidsen salget for Tata i Danmark.

Tata Consultancy Services driver en fælles nordisk konsulent-forretning, som med 15.000 medarbejdere fordelt i Norge, Sverige, Finland og Danmark er blandt de helt store i Norden.

Selskabet har dansk hovedkvarter i København, hvor selskabet formelt beskæftiger blot omkring 15 medarbejdere.

Det danske regnskab viser, at Tata Consultancy Services i Danmark i fjor landede en bruttofortjeneste på 10,8 millioner kroner, som udløste et driftsresultat på 400.000 kroner og et samlet overskud på 260.000 kroner.

Ruchikar Dalela har dog tidligere fortalt Computerworld, at TCS reelt i Danmark har omkring 500 ansatte, men at selskabet trækker på omkring 2.300 medarbejdere, der arbejder med de omkring 30 kunder, som TCS har i Danmark.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS