Tag med til kåringen af Årets CISO 2021: Mød Eugene Kaspersky og Danmarks tre bedste CISO'er lige nu

Årets CISO 2021: Kom og hør om de hovedudfordringer og de bedste løsninger, som Danmarks tre bedste it-sikkerhedschefer arbejder med lige nu, når Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed kårer Årets CISO 2021.

Artikel top billede

Årets CISO 2021: It-sikkerhed er blevet en vital del af driften i langt de fleste virksomheder i en tid, hvor mange virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder rammes af cyberangreb eller uforudsete læk af sensitive data.

Det forstår Danmarks tre bedste it-sikkerhedsansvarlige til fulde.

De tre - CSO i Tryg Tom Engly, CISO i Forsvarministeriet Claus Wiid Jakobsen og CISO i Københavns Lufthavne Morten Dichmann Hansen - er for deres indsats og dybe forståelse for it-sikkerhed nomineret til titlen som Årets CISO 2021.

På denne aften kårer Computerworld sammen med Dansk Erhverv og Rådetr for Digital Sikkerhed en af dem til Årets CISO 2021 - og altså dermed Danmarks bedste it-sikkerhedschef lige nu.

De tre it-sikkerhedschefer lever alle op til de høje krav, som der i dag stilles til de bedste it-sikkerhedsansvarlige i Danmark.

Overordnet er målet altid at højne informationssikkerheden i den organisation, som de arbejder i, men indgangsvinklerne, opgaverne, strategierne, teknologierne, fokuspunkterne og alt det andet varierer.

For altsammen er afhængigt af forretningen, medarbejderne, ledelsen, budgetterne, risikoanalyserne, kunderne og meget andet.

Det gør it-sikkerheds-indsatsen til en kompleks opgave, der kræver dyb indsigt i både trusselsbilleder, forretning og ledelsesmæssige dynamikker.

Du kan møde dem alle tre, høre om deres arbejde og visioner og drøfte de vigtigste emner inden for it-sikkerhed lige nu.

På dagen kan du også møde en af verdens bedste og mest berømte it-sikkerhedseksperter, nemlig russeren Eugene Kaspersky, der er stifter af og direktør for et af de største it-sikkerhedsselskaber i verden med mere end 4.000 medarbejdere, Kaspersky Labs.

Eugene Kaspersky vil give et indblik i den retning, som it-sikkerhedsområdet i dag bevæger sig i og de metoder, som hackermiljøerne anvender mest - både de nuværende og de kommende.

Du kan læse om de tre nominerede til titlen som Årets CISO her:

Du kan læse mere om kåringen, dagen og tilmelde dig her: Årets CISO 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S