Foredrag: Dødelige dueller, nødhjælp i krig, modstandsgrupper og fadøl

Krigsmuseets arrangementsrække Fad & Foredrag er startet igen, og det tegner til at blive en bloddryppende omgang.

Artikel top billede

Skal man absolut kaste dig ud i en dødelig duel på kårde eller pistol – hvilket generelt er en småfarlig hobby – kan det ikke anbefales at indtage noget stærkere end cola eller kærnemælk.

Men derfor kan man jo drikke en fadbamse og samtidig høre om, hvordan duel på liv og ære i forne tider kunne være en moralsk nødvendighed.

Corona lukkede ned for Krigsmuseets populære arrangementsserie Fad & Foredrag, men nu starter foredragene igen, og der er tre styk tilbage af de planlagte arrangementer hen over efteråret.

Den 28. oktober kan man høre om, hvordan der i 1700-tallets danske officerskorps herskede så strenge, mandlige æreskoder, at officererne havde pligt til at forsvare deres egen og hærens moralske kvaliteter.

Det var bl.a. sådan, den unge Peter Wessel Tordenskiold (billedet ovenfor) kom af dage. Hans skænderi med en svensk oberst endte med en duel på kårde, som søhelten altså ikke overlevede.

Senere på året kan man høre, hvordan det er at yde en humanitær indsats i en krigszone. Både i almindelighed og specifikt om, hvordan frivillige fra Læger uden grænser oplevede bombardementet af et hospital i Afghanistan, der kostede talrige patienter, medarbejdere og pårørende livet.

Sidst på året er der foredrag om modstandsgruppen Holger Danske, der stod for mere end 150 af de ca. 400 likvideringer, danske modstandsgrupper stod for under besættelsen.

Læs mere og køb billetter på museets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec