FN’s højkommissær: Alle stater bør omgående sætte en stopper for salg og brug af AI

Brugen af kunstig intelligens bør forbydes i alle sammenhænge, hvor der er risiko for krænkelser af basale menneskerettigheder, mener FN’s højkommissær for menneskerettigheder, Michelle Bachelet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by the blowup on )

Brugen af AI-algoritmer bør forbydes i sammenhænge, hvor der er risiko for, at personernes basale menneskerettigheder bliver overtrådt.

Sådan lyder det fra FN’s højkommissær for menneskerettigheder, chilenske Michelle Bachelet.

“Der er behov for omgående handling, da det kan tage tid at behande de alvorlige risici, som denne teknologi udgør over for menneske-rettigheder,” lyder det fra Michelle Bachelet.

Hun mener, at alle stater omgående bør sætte en stopper for salg og brug af AI, indtil der er blevet indført passende foranstaltninger, som kan fungere som værn for borgerne.

Den chilenske højkommissær vil desuden have alle regeringer til at forbyde brug af alle AI-algoritmer, der ikke kan ‘anvendes under overholdelse af internationale regler om menneske-rettigheder,” som det hedder.

Hun peger på, at kunstig intelligens anvendt rigtigt kan være en hjælp for vores samfund.

Katastrofale følger

“Men AI-teknologier kan også have negative og endda katastrofale følger, hvis de anvendes uden tilstrækkelige hensyn til menneske-rettigheder,” sige Michelle Bachelet.

Højkommissæren peger på, at AI for tiden anvendes til overvågning i verden på et hidtil uset niveau af både stater og private aktører.

Ifølge hende vokser brugen af AI kraftigt. Det samme gør den teknologiske udvikling på området, der blandt andet gør indsamlingen af data massiv - men også unøjagtig.

“Den data, der anvendes i AI-systemer, kan være fejlagtig, diskriminerende, forældret eller irrelevant,” lyder det fra højkommissariatet.

Og det er farligt, da data ofte lagres i lang tid.

“Den manglende registrering over, hvordan data indsamles, lagres, deles og anvendes er en af de mest presserende spørgsmål i forhold til menneskerettigheder lige nu,” siger Michelle Bachelet.

Højkommissariatet peger desuden på, at der bør stilles ‘alvorlige spørgsmål’ ved de konklusioner, forudsigelser og den overvågning, som AI-værktøjer i dag anvendes til.

Det gælder ikke mindst AI-baserede konklusioner om mønstre, der skal give en ide om menneskelig adfærd.

“Der er brug for systematisk evaluering og monitorering af AI-systemernes effekter,” siger hun.

Du kan læse mere om FN’s vurdering af AI her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg