Apple-leverandør vil samle sine første 50.000 elbiler i 2023

Den taiwanske elektronik-producent Foxconns skal til at fremstille tusindvis af elbiler til en dansk producent ny fabrik i Thailand.

Artikel top billede

Ud over at bygge biler som Fisker Emotion i USA, vil Foxconn også til samle elbiler i Thailand.

Sen kæmpemæssige elektronik-producent Foxconn, der i dag fremstiller blandt andet Apples iPhones i Taiwan, skal til at udvide aktiviteterne med en dedikeret fabrik til elbiler.

Selskabet er sammen med den thailandske partner PTT PlC blevet enige om at opføre en fabrik i Thailand, der skal fremstille elbiler inden udgangen af 2023.

Målsætningen er at fremstille 50.000 enheder det første år for at udvide kapaciteten til 150.000 biler årligt frem til 2030, skriver Yahoo News.
Elbiler med dansk islæt

Mens fabrikken officielt gør iPhone-producenten til elbilsproducent er elektronikkæmpen planer ikke afgrænsede til den ene fabrik.

Tidligere på året lød det, at Foxconn i partnerskab med elbilsfirmaet Fisker, stiftet af danske Henrik Fisker, ville til at fremstille 250.000 elbiler på amerikansk jord i 2023.

Ifølge den nuværende aftale vil Foxconn ikke blot samle bilerne som underleverandør, men vil spille en essentiel rolle i udviklingen af bilen, lyder det.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice